operacia krcove zily cadcaĎalší nový moderný prístroj na chirurgickom oddelení našej nemocnice pomôže šetrným spôsobom odstrániť kŕčové žily s minimálnymi jazvami a výrazne tak urýchliť proces rekonvalescencie. Prečítajte si rozhovor s cievnym chirurgom MUDr. Miroslavom Poništom.

Čo sú to kŕčové žily?

Kŕčové žily sú veľmi rozšíreným civilizačným ochorením, ktorým trpí 40 – 60 % žien a 20 – 30 % mužov. Kŕčové žily sa objavujú v prípade, keď chlopne v žilách nepracujú správne. Krv v žilách sa preto hromadí a zvyšuje sa v nich tlak. Žily strácajú svoju pružnosť, naťahujú sa, rozširujú a vystupujú na povrch. Ak sa prvé príznaky tohto ochorenia včas neliečia, dochádza k jeho rozvoju, objavuje sa pocit „ťažkých nôh“, pocit únavy, opuchy a bolesti dolných končatín. V ďalších štádiách ochorenia vznikajú poruchy prekrvenia kože na predkolení a dochádza k tvorbe vredov predkolenia, ktoré predstavujú veľmi nepríjemnú a ťažko zvládnuteľnú komplikáciu.

Ako vzniká chronické žilové ochorenie?

Prvotnou príčinou je oslabenie žilovej steny (jej vrodená menejcennosť, resp. poškodenie chorobným procesom), strata jej pružného napätia (tonusu) a následné rozšírenie žily. Tento proces čiastočne zamedzuje odtok žilovej krvi z dolných končatín.

Druhotne s rozšírením žilovej steny vzniká nedovieravosť chlopní a dochádza k obráteniu toku krvi v žilách. V povrchovom žilovom systéme dolných končatín sa hromadí krv a vzniká vysoký žilový krvný tlak. Ten prechádza aj do malých ciev. Krvný prietok sa spomaľuje, zhoršuje sa okysličenie cievnej steny, čo poškodzuje cievnu výstelku, vznikajú poruchy jej funkcií a následne zápal.

Chronický zápal porušuje štruktúru žilovej steny a chlopní, čím podporuje ďalšie rozšírenie žilovej steny a zhoršenie žilového odtoku. Poškodená cievna stena je priepustnejšia, plazma presakuje do okolia, lymfatické cievy sa preťažujú, nezvládajú transport a vzniká opuch. Zápal sa šíri zo žilovej steny do okolia, poškodzuje podkožné tkanivo, zhoršuje sa vyživovanie kože, zmeny môžu viesť až k vredu predkolenia.

operacia krcove zily cadca v

Aké sú faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku žilových ochorení?

Je to hlavne dedičná predispozícia, vek (so zvyšujúcim sa vekom riziko vzniku chronických žilových ochorení narastá), ženské pohlavie, najmä počas obdobia prechodu (klimaktéria), tehotenstvo (najmä opakované) a nárast hmotnosti počas neho, užívanie antikoncepcie alebo hormonálna liečba, nadváha a obezita, nedostatok pohybu, dlhé sedenie, státie, ale aj neprimeraná svalová záťaž (nesprávne posilňovanie, silové športy) a časté zdvíhanie ťažkých bremien, nevhodné oblečenie a obuv, najmä tesná spodná bielizeň a obuv na vysokých opätkoch, horúce prostredie, ktoré spôsobuje neprirodzené roztiahnutie cievneho systému a zvýšenú záťaž na jeho funkčnosť, fajčenie (vedie k zužovaniu a oslabovaniu cievnych stien), strava s nízkym obsahom vlákniny a následná zápcha, prekonaná žilová trombóza.

Aké sú trendy v žilovej chirurgii?

V súčasnosti rastie preferencia miniinvazívnych zákrokov spojených s uzavretím chorej žily. Liečba žilového refluxu už totiž výrazne prekonala invazívne zákroky, akými sú chirurgická ablácia a ligácia. Miniinvazívne a vysoko efektívne ablačné zákroky sa stali zlatým štandardom a môžu sa jednoducho vykonávať v ambulancii aj v nemocničnom prostredí.

mudr ponist cadca nemocnicaMUDr. Miroslav Poništ

Čo je to rádiofrekvenčná ablácia?

Princípom rádiofrekvenčnej ablácie je aplikácia vysokej teploty priamo vo vnútri skrytej žily. Do chorej žily sa pod ultrazvukovou kontrolou cez malý vpich v koži zavedie katéter, ktorý je spojený s generátorom produkujúcim rádiofrekvenčnú energiu. Dávkovanie je veľmi presné, rádiofrekvenčná energia zahrieva žilovú stenu a tým chorú žilu zvnútra poškodí tak, že žila sa okamžite uzatvára.

Aké sú výhody tejto metódy?

Výhodou tejto metódy sú výborné estetické výsledky, vysoký pooperačný komfort, rýchly návrat k bežným aktivitám, minimalizácia rizika infekcie, skrátenie doby nevyhnutného nosenia elastickej kompresie dolných končatín, skrátenie doby práceneschopnosti.

Jednoznačné benefity tohto miniinvazívneho výkonu sú: vykonávanie v lokálnej anestézii, menší výskyt krvných výronov (krv uniknutá do okolitého tkaniva, červeno-modrasté sfarbenie pri povrchových poraneniach žíl), minimálne množstvo pooperačných jaziev, zníženie bolestivosti po výkone, pacient môže chodiť hneď po skončení zákroku, k bežným činnostiam sa vráti do niekoľkých dní, krátka doba rekonvalescencie, absencia bolestivého rezu v slabine.

Kysucká nemocnica v Čadci

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: