testovanie cadca 030Pre verejnosť je dostupné antigénové testovanie. Certifikát, ktorý dostanete má platnosť sedem dní.

Od stredy 18.11.2020 začali v zdravotníckych zariadeniach Žilinskej župy fungovať odberové miesta na antigénové testovanie. V troch krajských nemocniciach a jednej poliklinike sa testuje aj PCR testami.

Antigénové testy sú pre verejnosť dostupné v zdravotných centrách v Bytči, Kysuckom Novom Meste i v Turčianskych Tepliciach a rovnako aj v troch krajských nemocniciach a jednej poliklinike - v Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci, v Liptovskej nemocnici s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši, Dolnooravskej nemocnici s poliklinikou v Dolnom Kubíne a v Oravskej poliklinike v Námestove, kde sa bude okrem antigénového testovania vykonávať aj PCR diagnostika ochorenia COVID-19 indikovaná Regionálnym úradom verejného zdravotníctva. V námestovskej Oravskej poliklinike bude možnosť v priebehu budúceho týždňa PCR testovania aj pre samoplatcov.

Županka Erika Jurinová o testovaní hovorí: ,,Mám radosť, že sa nám podarilo zabezpečiť mobilné odberové miesta v našich zdravotníckych zariadeniach a dnes začínajú naplno testovať. Antigénové testovanie je určené pre každého, kto má záujem o pretestovanie a je pre verejnosť je bezplatné. Platnosť takéhoto certifikátu je sedem dní."

Antigénové testovacie miesto pri Kysuckej nemocnici v Čadci

Pri vstupe na niektoré oddelenia môže byť potrebný certifikát

Pri vstupne na niektoré oddelenia (napríklad lôžkové časti, rehabilitačné..) môžu nemocnice vyžadovať platný certifikát, prípadne ponúknuť pacientovi test na mieste. Pri vstupe do polikliniky na ambulantné vyšetrenia sa certifikát nevyžaduje. Ani pre účel neodkladnej zdravotnej starostlivosti, preventívnej prehliadky alebo plánovanej zdravotnej starostlivosti, vrátane sprevádzania blízkou osobou alebo príbuzným podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR sa test absolvovať nemusí.

Potrebný nie je ani pre onkologických pacientov po chemoterapii alebo transplantácii, ktorí majú leukopéniu, alebo osoby s onkologickou liečbou, alebo inou liečbou, ktorá ovplyvňuje imunitný systém (biologická liečba). Nepotrebujú ho ani osoby s ťažkým imunodeficitom, stredne ťažkým a ťažkým mentálnym postihnutím či osoba, ktorá prekonala ochorenie COVID-19 a má o jeho prekonaní doklad nie starší ako 3 mesiace a osoba, ktorej zdravotný stav neumožňuje vykonanie testu, dieťa do 10 rokov veku.

Testovanie je dobrovoľné, no riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková hovorí o jeho dôležitosti: ,,Zároveň by sme však chceli apelovať na obyvateľov regiónu, aby testovanie podstúpili. Vďaka rýchlemu testu vieme eliminovať riziko nákazy a ochránime tak nielen rodiny a blízkych, ale i našich zdravotníkov."

Prečítajte si aj:

 

autor: redakcia
foto: J. Cabadaj, redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: