clementisova muralCieľom projektu ,,Identita ulíc” je vytvorenie muralu v Kysuckom Novom Meste s podobizňou Vladimíra Clementisa.

S myšlienkou vytvorenia muralu v Kysuckom Novom Meste prichádza občianske združenie SYTEV. Na murale by bola podobizeň Vladimíra Clementisa - slovenského právnika, politika a spisovateľa, ktorý bol v roku 1952 odsúdený na smrť a popravený. Išlo by už o siedme dielo spojené s názvami ulíc v meste a malo by sa zrealizovať počas tohto leta za pomoci dobrovoľníkov.

Prečo vzniká ďalší mural?

"Aj keď pri každej takejto maľbe strávime celý voľný víkend, vždy sa s radosťou a chuťou pustíme do ďalšej. Vladimír Clementis je bezpochyby ďalšou významnou osobou v slovenskej histórii. S miestnymi aktivistami, umelcami a samozrejme za pomoci dobrovoľníkov chceme vytvoriť pouličnú galériu a skrášliť tak verejný priestor v Kysuckom Novom Meste. Touto pouličnou galériou môžeme potešiť oko každého okoloidúceho," uvádza OZ SYTEV.

Zrealizované maľby

"Ako všetky dobré nápady, aj tento vznikol nevinným stretnutím kamarátov z Kysuckého Nového Mesta. V hlave Mateja sa zrodil nápad, ako pretvoriť škaredé, ošarpané a pokreslené energobloky na niečo "čarovné". Ako čas plynul, malieb pribúdalo a z nápadu sa stal unikát na Slovensku."

 mural knm 01

 mural knm 02

Projektu ,,Identita ulíc” môžete pomôcť aj vy

Ak sa vám nápad páči tak na jeho realizáciu môžete prispieť cez web startlab.sk

Vyzbierané peniaze sa použijú hlavne na:

  • materiál (spreje, farba, trysky)
  • prenájom lešenia (aj keď by sme veľmi chceli, bez tohto tu sa nezaobídeme)
  • odmena (odmena pre našich umelcov)
  • občerstvenie (niečo malé na zahryznutie pre dobrovoľníkov)

Pre prispievateľov sú pripravené aj odmeny: "Môžete nám prispieť iba tak, pre dobrý pocit, ale taktiež máme pre vás pripravené aj rôzne odmeny, ako sú: zapisník, EKO pohár, tričko, hodinový pokec s Francúzmi, ročné členstvo v SYTEV-e a mnohé ďalšie. Veľmi príťažlivou odmenou sú aj dve poukážky na tetovanie od samotných autorov maľby tohto projektu (Erika Šošku a Filipa Svrčeka)."

autor: redakcia
foto: SYTEV

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: