cerpanie vyvoz zumpy cadca turzovkaAk pred zimou potrebujete vyčerpať a vyviesť žumpu či iné odpadové vody, obráťte sa sa odborníka Štefana Buriána.

V posledných rokoch na Kysuciach prebieha odkanalizovanie miest a obcí. Nie každá domácnosť sa pripojí na verejnú kanalizáciu buď preto, že z nejakého dôvodu nechce alebo v časti, kde má svoju nehnuteľnosť nie je možné sa pripojiť. Kanalizačná sieť zvyčajne nevedie do odľahlejších osád. Tieto obydlia preto naďalej musia riešiť problém, čo s tým, keď sa im naplní žumpa, či potrebujú odkaliť septik.

Priznajme si, je to záležitosť, ktorú neradi riešime, ale raz za čas nastane tá chvíľa, keď sa jej nevyhneme. Vtedy zháňame niekoho, kto sa nám o to všetko postará. Opýtali sme sa na túto tému Štefana Buriána z Dlhej nad Kysucou, pretože on nám vie v takejto chvíli zabezpečiť všetko potrebné.

cerpanie zumpy cadca turzovka v

Ako sa starať o tieto nádrže na odpadové vody?

Každá žumpa či septik si vyžadujú pravidelnú starostlivosť, a to v pravidelnej kontrole, kde sledujeme najmä výšku - hladinu odpadovej vody. Ak nekontrolujete stav nádrže, môže sa vám to neskôr škaredo vypomstiť a to tak, že odpad by mohol začať pretekať na váš pozemok alebo do prírody, čo zakazuje aj zákon.

Čo ak sa mi nedá pripojiť na verejnú kanalizáciu?

Ak nemáte k dispozícii kanalizáciu a chcete sa zbaviť splaškovej vody, je nutné vybudovať si žumpu, septik alebo mať vlastnú ČOV. Žumpa je asi to najjednoduchšie riešenie, najmä pre rodinné domy, chaty či chalupy. Žumpa je vlastne bezodtoková nádrž, ktorej obsah je nutné vyvážať v pravidelných intervaloch špeciálnym (fekálnym) vozidlom na likvidáciu do zariadení na to určených (čističky odpadových vôd). Na prevádzku žumpy netreba povolenie (na výstavbu áno), ale je vašou povinnosťou zariadiť bezpečný vývoz odpadovej vody do čistiarne.

kysuce vyvoz cerpanie zumpy v

Aký je postup ak zistím, že sa mi začína žumpa napĺňať?

V tom prípade potrebujete naplnenú nádrž vyprázdniť včas, aby sa jej obsah nedostal mimo jej priestor. Keďže sa jedná o odpadové vody, zabezpečíme odborné odčerpanie žumpy a septiku. Okrem odpadovej vody odsávame aj husté sedimenty a kaly, ktoré sa usádzajú na dne nádrže. Zbavíte sa tak všetkých zvyšných nečistôt.

Ako často treba zabezpečiť vývoz žumpy a septiku?

Frekvencia vývozu žúmp a septikov je veľmi individuálna. Závisí od ich objemu a počtu užívateľov domu. Samozrejme, že menšia nádrž sa naplní skôr a preto ju musíte vyprázdňovať častejšie. Tu naozaj treba pravidelne sledovať stav nádrže.

kysuce vyvoz cerpanie zumpy 1

kysuce vyvoz cerpanie zumpy 2

A čo potom s tým obsahom?

Samozrejme, po odčerpávaní sa postaráme aj o vývoz obsahu cisterny. Kal umiestňujeme v ČOV Podvysoká a Čadca. Dávame k tomu úradný doklad o ekologickom spracovaní, ktorý vám slúži ako potvrdenie a o bezpečnom nakladaní s odpadovou vodou. Máme všetky potrebné povolenia na nakladanie s iným ako nebezpečným odpadom a máme zmluvu so SEVAKom.

S akými najčastejšími problémami sa stretávate pri svojej práci?

Najčastejšie je to prístup k samotnej žumpe. Domy tu na Kysuciach sú stavané dosť nahusto a žumpy boli umiestňované kdekoľvek dozadu za domy. Prístup väčším vozidlom býva často komplikovaný. Tu je dôležité mať dostatočne dlhé savice. My disponujeme savicami 25m. Ďalšia kapitola sú chaty. Tie sú často postavené v horšie dostupnom teréne, kde sa väčším fekálnym vozidlom jednoducho nedostanete. Naším vozidlom Praga V3S (vetrieska) zvládame aj mnohé takéto miesta.

Spomenuli ste víkendové chaty a chalupy. Ako zabezpečí odvoz majiteľ keď sa tam nachádza naozaj len počas víkendu?

Myslíme aj na takýchto zákazníkov a sme im ústretoví. Vieme sa dohodnúť aj na sobotný vývoz, treba si to však vopred dohodnúť.

Koľko stojí vyčerpanie žumpy a septiku?

Presnú cenu určíme po zadaní miesta teda od kilometrov. Závisí aj od množstva odsávaného kalu, náročnosti práce či dostupnosti terénu.

  • Ak ste v tejto chvíli zistili, že ste sa pozabudli a pred zimou potrebujete vyčerpať a vyviesť žumpu či iné odpadové vody, viete, na koho sa môžete obrátiť. Viac informácii sa dozviete na tel. 0905 722 564 a na webe www.cerpaniezumpy.istranka.sk

Reklamný článok

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: