pumptrack cadca 004Dnes 20.9.2021 bola slávnostne otvorená pumptracková dráha v Čadci. Rekreačno-športový areál sa tak rozrástol o ďalší objekt.

V Čadci je k dispozícii nový objekt pre športovcov, a to pumptracková dráha. Dnes 20.9.2021 ju pre verejnosť slávnostne sprístupnil primátor mesta Čadca Milan Gura, konateľ spoločnosti Kia Slovakia s.r.o. Seok Bong Kim a majster sveta v mestskom zjazde a realizátor stavby Filip Polc. Spoločne prestrihli pásku a sprístupnili širokej verejnosti rozlohou doposiaľ najväčšiu dráhu tohto typu na Slovensku.

Dráha slúži pre všetky kolesové športy

Pumptracková dráha slúži pre kolesové športy - bicykle, kolobežky, skejtbordy či kolieskové korčule. Na pumptracku sa dá jazdiť bez pedálovania, pričom jazdec získava rýchlosť presúvaním ťažiska – odľahčovaním a následným zatláčaním do klopených zákrut. Samotný názov pumptrack je odvodený od tohto spôsobu, ktorý pripomína pumpovanie. Jazda na pumptracku pomáha zvyšovať silu, výdrž aj kondíciu.

pumptrack cadca 005

Pumptrack je v iných mestách veľmi obľúbeným a využívaným športoviskom

Práce na projekte trvali 8 týždňov, počas ktorých sa podarilo premeniť pôvodné územie a vybudovať viac ako 240 metrov dlhú a 2 metre širokú dráhu tvorenú vlnami a klopenými zákrutami v rôznom prepojení.

Projekt podporila Nadácia Kia Slovakia, ktorá na základe memoranda o spolupráci zabezpečila zhotoviteľa a financovanie stavby, mesto Čadca pozemok, administratívne rozhodnutia, mestský mobiliár, vegetačné úpravy a doplnkovú prístupovú komunikáciu. „V Nadácii Kia Slovakia považujeme za veľmi dôležité budovať športovú infraštruktúru, a zlepšovať tak prístup detí a mládeže k športovým aktivitám. Pumptrack je podľa našich skúseností zo Žiliny a Martina veľmi obľúbeným a využívaným športoviskom. Veríme, že aj nová pumptracková dráha v Čadci priláka množstvo mladých športovcov a stane sa obľúbeným miestom, kde sa deti budú stretávať, baviť sa a navzájom sa inšpirovať,“ uviedla Nadácia Kia Slovakia.

pumptrack cadca 009

Nový športový priestor pre deti a  mládež

O otvorení pumptracku hovorí primátor Milan Gura: „Dve muchy jednou ranou, odstránenie bývalej skládky a vybudovanie najväčšej pumptrekovej dráhy v SR. Spoločne so spoločnosťou Kia Slovakia a garantom projektu Filipom Polcom sa nám podarilo vybudovať nový športový priestor, kde hlavne deti a mládež budú môcť tráviť voľný čas pri športe.

Čoraz populárnejšia dráha prináša okrem zábavy z jazdenia aj budovanie si praktických technických návykov a rozvíjanie celkovej telesnej kondície. Už počas výstavby bolo vidieť, že mladí ľudia si ju užívali už pred jej oficiálnym otvorením. Neďaleko pumptrackovej dráhy sa nachádza skatepark, ktorý momentálne prechádza nutnou rekonštrukciou. Postavenie pumptrackovej dráhy zapadá do plánovanej koncepcie rozvoja športového areálu v našom meste, ktoré je určené širokej verejnosti.“

autor: redakcia
foto: mesto Čadca

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: