predajna bukovZavítajte do predajne Bukov v Čadci - Horelici a doplňte si zásoby pestrého ovocia a zeleniny.

Jar je pomaly tu a príroda začína ožívať a hrať farbami. Všetci sa zhodneme na tom, že ovocie a zelenina sú veľmi dôležité v každom ročnom období. Nepomôže nám ale, ak budeme jesť kilá paradajok alebo mrkvy. Ak chceme maximalizovať príjem živín, mali by sme mávať pravidelne na svojom tanieri dúhu.

Ovocie i zelenina svojou farbou vyjadrujú, aké prospešné látky obsahujú a čím obohatia naše telo. Platí, že čím farebnejšia je naša strava, tým je zdravšia.

predajna bukov v

Ukážeme si niekoľko farieb, ktoré by na vašom zdravom tanieri nemali chýbať:

 • Zelená
  Zelené ovocie alebo zelenina majú takúto farbu vďaka chlorofylu. Hovoríme tu napríklad o brokolici, ružičkovom keli, avokáde, kiwi… Zelenina s touto farbou obsahuje aj luteín a zeaxantín, ktoré chránia oči. Navyše brokolica a kapusta sú plné látok, ktoré znižujú riziko vzniku rakoviny. Vďaka vitamínom v zelenom ovocí a zelenine sa pozitívne upraví zrážanie krvi.
 • Žltá a oranžová
  Do tejto skupiny patrí mrkva, mango, tekvica, sladké zemiaky, paprika a iné. Žlté a oranžové ovocie či zelenina sú plné beta karoténu a vitamínu C. V našom tele prebiehajú procesy, počas ktorých sa beta karotén mení na vitamín A, čo je veľmi prospešné pre zrak, zdravú pleť a silnú imunitu. Vďaka beta karoténu zasa chránime svoju pamäť a pokožku pred poškodením slnečnými lúčmi. Žltá paprika i citrusy sú plné vitamínu C. Podľa najnovších výskumov výrazne pomáhajú pri liečbe nádorov kože, pľúc, prsníka, žalúdka a čriev.
 • Červená
  Tu patria paradajky, jahody, maliny, melón aj ružový grapefruit. Červenú farbu majú tieto potraviny vďaka fytochemickému lykopénu. Lykopén napomáha znížiť riziko rakoviny, ochorení srdca, dokonca aj oka. Červené hrozno zas pomôže astmatikom. Pomáha aj pri liečbe rôznych ochorení pľúc.
 • Modrá a fialová
  Ako príklad uvedieme čučoriedky, baklažán, granátové jablká, černice, slivky. Ovocie a zelenina s modrou až fialovou farbou majú mnoho vitamínu C, veľa draslíka a kyseliny listovej. Kyselina listová zvyšuje chuť do jedla a stimuluje tvorbu žalúdočnej kyseliny. Žiadne iné ovocie neobsahuje toľko antioxidantov ako čučoriedky. Navyše majú protizápalový účinok a dokonca vám občerstvia i pamäť! Fialová zelenina obsahuje antioxidanty, ktoré spomaľujú starnutie a navyše chránia pred rakovinou.
 • Biela
  V tejto skupine sú napríklad hrušky, banány, karfiol, cesnak, cibuľa… Aj keď by sme sa mohli domnievať, že nedostatok farby znamená nedostatok živín, nie je to tak. Biele ovocie a zelenina obsahuje flavonoidy, ktoré pomáhajú znižovať riziko rakoviny, kardiovaskulárnych ochorení , bojujú tiež proti Parkinsonovej chorobe. Okrem toho obsahujú aj veľa vlákniny, čo pomáha udržiavať správnu váhu. Cesnak a cibuľa obsahujú alicín, ktorý znižuje cholesterol a krvný tlak a pôsobí preventívne proti arterioskleróze.

Ako vidíte, každé ovocie a zelenina má veľa živín! Škoda, že túto jej farebnosť nevidieť na všetkých tanieroch. Až si budete pripravovať raňajky či obed, nezabudnite na dúhu. Aby ste si mohli svoju dúhu na tanieri vytvoriť aj vy, navštívte podnikovú predajňu Bukov, tam nakúpite ovocie a zeleninu všetkých farieb a druhov.

Predajňa sa nachádza v priamo v objekte veľkoobchodu Bukov ovocie zelenina na adrese Horelica 108 v Čadci a otvorené je v pracovné dni od 7:00 do 15:30.

Zapojte sa do súťaže

V spolupráci so spoločnosťou Bukov pre vás máme súťaž o debničku ovocia a zeleniny. Zapojte sa a vyhrajte.

tlacitko sutaz

 

Reklamný článok

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

Môže vás zaujať