kontrola hranice makov2 0Aktualizované uzatvorené hraničné prechody na Kysuciach. Na Slovensku začali platiť prísne opatrenia vzhľadom na šíriaci sa koronavírus, uzatvoria hraničné prechody pre cudzincov.

kontrola hranice makov2 3

Prechody Makov a Svrčinovec sú prejazdné s kontrolou. Na Slovensko budú vpustení len obyvatelia s trvalým, prechodným pobytom na SR a ktorí majú platný občiansky preukaz alebo cestovný pas SR. Pušťaná je aj nákladná tranzitná preprava.

" Na hraničnom prechode Makov je doprava vybavovaná obojsmerne, je evidentne vidieť pokles osobnej dopravy. Na územie SR v časti Makov sú pustený aj zahraniční obyvatelia, ktorí majú dokazeteľnú náväznosť na územie v SR napríklad vlastnia tu chatu a podobne.
Pokiaľ ide o cudzincov, tí nie sú pustený cez hraničný prechod. Hraničný prechod Klokočov - Bíla je zatiaľ prejazdný taktiež z kontrolou. " informoval nás Martin Pavlík, starosta obce Makov, ktorý bol osobne prítomný na mieste.

  • malé hraničné prechody sa od piatku začnú postupne uzatvárať (budeme priebežne aktualizovať)
  • na veľkých hraničných prechodoch budú hasiči merať teplotu, policajti budú rozdávať letáky a upozorňovať ľudí na povinnú karanténu
  • kto nemá pobyt na Slovensku, cez hranice sa na územie SR nedostane
  • tieto opatrenia sa týkajú všetkých hraničných prechodov okrem Poľska
  • 14 dňová karanténa platí pre každého, kto bol v uplynulých dňoch v zahraničí a kto sa z neho bude teraz vracať


Aktualizované 18.00 hod

OTVORENÉ (veľké) hraničné prechody s Českou republikou: (situácia sa môže meniť)

  • Svrčinovec – Mosty u Jablunkova
  • Makov – Bíla-Bumbálka


UZATVORENÉ HRANIČNÉ PRECHODY

  • Čadca – Milošová – Šance
  • Klokočov – Bíla

Prihraničná obec Svrčinovec zavádza taktiež prísnejšie opatrenia a vyzýva občanov k väčšej ohľaduplnosti a najmä k dodržiavaniu krízových pravidiel.
"Každý deň zasielame ľuďom z našej obce SMS správy o tom ako majú postupovať. Od dnešného bola uzatvorené bola škola aj škôlka. Zároveň chcem poprosiť občanov, ak to nie je naozaj nevyhnutné, nechoďte na úrady, využite možnosti elektronického vybavovania! Ide o preventívne opatrenia, preto žiadame občanov, aby boli zodpovední a disciplinovaní." informuje starostka obce Svrčinovec Mgr. Renáta Majchráková

"Dnešným dňom je kontrolovaný aj hraničný prechod v našej obci. Už ráno bola na hraniciach policajná hliadka, ktorá vykonávala svoju činnosť podľa posledných nariadení a skontrolujú vám doklady. " dodala starostka obce

hranica policia

Obmedzia medzinárodnú vlakovú a autobusovú doprava cez územie Slovenska.

Železnice Slovenskej republiky od piatka 13. marca od 7:00 hodiny zastavujú medzinárodnu osobnú dopravu. Od tejto hodiny nebudú vypravené žiadne vlaky do zahraničia a rovnako tak žiadne nebudú vpúšťané na Slovensko.

 

Výnimka pre nákladné automobily od 15. marca 2020 a 22. marca 2020

Polícia SR ďalej informuje, že bola vydaná výnimka pre nákladné automobily, tie budú mať povolený prejazd aj v nedeľu. Tranzitná preprava je zatiaľ povolená.

"S cieľom zníženia koncentrácie vodičov nákladných motorových vozidiel na odpočívadlách, resp. odstavných plochách a zabezpečenia plynulého tranzitu cez územie Slovenskej republiky, Prezídium Policajného zboru:
povoľuje všeobecnú výnimku od 15. marca 2020 a 22. marca 2020.
Výnimka platí pre všetky nákladné vozidlá na diaľniciach, rýchlostných cestách, cestách I. triedy a cestách pre medzinárodnú premávku na území Slovenskej republiky" informuje pplk. Ing. Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia PZ

Autor: Redakcia
Foto: Martin Pavlík, starosta Makov

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: