chovatelsky den vychylovka 004Podujatie je určené pre chovateľov, gazdov, farmárov, milovníkov zvierat, ale aj kohokoľvek, kto by rád videl zvieratá v skanzene, folklórne vystúpenia, remeselníkov a prežil pekný deň.

V nedeľu, 3. júla, vás v skanzene Vychylovka čaká 6. ročník celodenného podujatia Chovateľský deň v skanzene: Deň slovenských plemien.

Pre návštevníkov skanzenu organizátori v tento deň pripravili bohatý program:

  • Od 10.00 hod. prezentačná výstava národných plemien hospodársky významných zvierat. Návštevníci skanzenu uvidia priamo pri objektoch skanzenu naše národné plemená koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, králikov, holubov, husí, sliepok a psov.
  • 11.30 hod. vystúpenia folklórnych skupín
  • 12.00 hod. slávnostné uvedenie publikácie SLOVENSKÝ STATOK - SLOVENSKÉ PLEMENÁ HOSPODÁRSKYCH ZVIERAT. Knihu uvedie moderátor Farmárskej revue, Ján Škorňa.
  • 13.00 hod. svätá omša
  • 14.00 hod. vystúpenie folklórnej skupiny Bratia Kubalovci z Radôstky

Počas celého dňa si môžete pozrieť prácu remeselníkov, či kúpiť ich produkty. Pre detských návštevníkov je pripravený kvíz, na konci ktorého ich čaká odmena.

Po dvoch rokoch, kedy organizátorom pandemická situácia nepriala, môžu opäť zorganizovať podujatie v plnom rozsahu naživo. 

chovatelsky den vychylovka 003

Cieľom podujatia je propagovať slovenské plemená zvierat, ktorých je pomerne málo. Ich chovu sa u nás venuje len malé množstvo chovateľov. Niektorým druhom v nedávnej minulosti dokonca hrozil zánik. Toto na Slovensku jedinečné podujatie populárnym spôsobom šíri osvetu o našich národných plemenách hospodárskych zvierat.

chovatelsky den vychylovka 005

Slávnostné uvedenie publikácie SLOVENSKÝ STATOK - SLOVENSKÉ PLEMENÁ HOSPODÁRSKYCH ZVIERAT.

Počas výstavy bude verejnosti slávnostne predstavená kniha Slovenský statok. Uvádzať ju bude moderátor relácie Farmárska revue, Ján Škorňa. Publikácia na 450 stranách poskytuje komplexný prehľad našich národných plemien hospodársky významných zvierat - koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, hydiny, králikov, holubov a včiel. Dočítate sa v nej o ich histórii, pôvode, procese šľachtenia, nájdete v nej charakteristiku jednotlivých plemien, ako aj informácie o aktuálnom stave chovu. Texty sú doplnené množstvom fotografií. Kniha je pútavým čítaním nielen pre chovateľov, ale aj pre bežného čitateľa. Ponúka veľa historických zaujímavostí. V mnohých kapitolách prináša u nás doposiaľ nepublikované informácie.
Knihu si môžete na mieste aj zakúpiť.

Podujatie organizuje občianske združenie OZ Chováme doma spolu s Kysuckým múzeom, Zväzom chovateľov oviec a kôz a ďalšími chovateľskými organizáciami.

Aktuálne informácie nájdete na stránke www.chovamedoma.sk.

OZ Chováme doma

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: