elektricke stlpySlovenská distribučná (SSD) realizuje plánované opravy, ktoré sa dotýkajú aj mnohých odberných miest v obci Zborov nad Bystricou a Klubina.

V utorky a štvrtky počas celého mesiaca november až do 3. decembra 2019 sú v obciach Zborov nad Bystricou a Klubina, naplánované celodenné odstávky elektrickej energie.
Bez prúdu v týchto dňoch zostane od 8:00 do 17:00 hod. približne 550 odberných miest.
Uzatvorené budú aj všetky zdravotné ambulancie, lekáreň, pošta, či bežné prevádzky.
Bez elektriny to nejde.

Slovenská distribučná (SSD) sa stará o rozvoj a údržbu vedení elektrickej energie a podľa slov hovorcu spoločnosti Mgr. Miroslav Gejdoša: "Odstávky súvisia s rekonštrukciou vedenia vysokého napätia medzi spomínanými obcami Zborov nad Bystricou a Klubina. Plánované odstávky prebiehajú v období od 5. novembra do 3. decembra, ale vždy len v utorok a štvrtok v čase od 8:00 do 17:00. "

Ako dôvod SSD uviedla, že rekonštrukcia vedenia je nevyhnutná vzhľadom na jeho vek a fyzický stav. "Postupne sa v úseku dlhom približne dva kilometre vymenia vodiče a 18 stĺpov. Počas odstávky natrieme niekoľko stožiarov a opravíme ich betónové základy."

Zrekonštruované vedenie bude mať oproti pôvodnému niekoľko výhod:

  • vodiče budú zaizolované a budú mať väčšiu prenosovú kapacitu, takže distribúcia elektriny bude bezpečnejšia a spoľahlivejši
  • vedenie bude menej náchylné na poruchy a vonkajšie vplyvy
  • nové stĺpy budú mať špeciálne konzoly, ktoré zabraňujú úhynu vtákov, najmä dravcov
  • o niečo sa zmenší ochranné pásmo vedenia, čo má pozitívny dopad pre majiteľov pozemkov aj životné prostredie

Pre obyvateľov z tejto lokality to bude mať význam najmä v tom, že na novom vedení bude menej porúch a tým pádom aj výpadkov. Posilnenie kapacity umožní pripájať nových odberateľov. Aj keď musia obyvatelia teraz strpieť odstávky, toto dočasné obmedzenie komfortu im určite stojí za všetky pozitíva, ktoré im rekonštrukcia prinesie.

Autor: Redakcia
Foto: ilustračné

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: