spolocenska sala turzovka 008Turzovčania sa po rokoch dočkali novej spoločenskej sály. Slávnostné odovzdanie sa uskutočnilo 5. mája za účasti všetkých, ktorí sa na jej realizácii podieľali.

Staršia generácia si na kultúrnu sálu v Predmieri pamätá ako na peknú, udržiavanú spoločenskú miestnosť, kde sa konali zábavy, svadby, rodinné posedenia a podobne. V tom čase patrila štátnemu podniku Slovenka. Po revolúcii začala sála chátrať, zmenila majiteľa a prestala slúžiť občanom Turzovky.

Vedeniu mesta s pomocou poslancov mestského zastupiteľstva sa v roku 2018 po neúnavnom rokovaní s majiteľom objektu podarilo kultúrnu sálu spolu s priľahlými pozemkami odkúpiť. V tom roku začalo mesto s kompletnou úpravou plôch v tejto časti a priestor pred bytovým domom 272 a kultúrnou sálou sa postupne zmenil na nepoznanie - pribudla tu nová prístupová cesta, chodníky a aj parkovacie plochy.

spolocenska sala turzovka 001

V  roku 2021 po dobrom hospodárení, mestské zastupiteľstvo schválilo kompletnú rekonštrukciu sály a stavba bola odovzdaná zhotoviteľovi, ktorý vyhral výberové konanie z desiatich firiem. Vedúci výstavby a rozvoja mesta Ing. Ján Červeník hovorí: „Stavebné úpravy pozostávali zo zateplenia obvodového plášťa, zateplenia strechy a výmeny vonkajších výplní, čo povedie k zníženiu energetickej náročnosti celého objektu. Projekt zahŕňal aj architektonické riešenie fasády vzhľadom na okolité stavby.“

Slávnostného odovzdania stavby

Slávnostného odovzdania stavby, ktoré sa uskutočnilo 5.mája sa zúčastnili primátor mesta JUDr. Ľubomír Golis, prednosta MsÚ JUDr. František Mravec, vedúci úseku výstavby a rozvoja mesta Ing. Ján Červeník, projektant stavby Ing. Róbert Zlatoš, zástupcovia zhotoviteľa stavebných prác spoločnosti RISS Plus Jaroslav Rakovan a Ing. Peter Jurek, Ing. Zdena Mikulová, projektantka časti elektroinštalácia, Mgr. Ing. Drahoslav Lörinc, Dipl. Mgmt, spracovateľ verejného obstarávania a JUDr. Štefan Pončka, konateľ a riaditeľ spoločnosti Energetika Turzovka.

spolocenska sala turzovka 005

 „Turzovčania takýto priestor potrebovali a som rád, že sála je pripravená v nadštandardnej kvalite a môže slúžiť občanom na rôzne rodinné, firemné či kultúrno- spoločenské akcie,“ povedal primátor.

Náročná rekonštrukcia pozostávala z výmeny starej a poškodenej elektroinštalácie za novú, zabudovania vzduchotechniky, steny sú pekne vymaľované, nový je kazetový strop s LED osvetlením, vynovené sú aj hygienické zariadenia. Zrenovovaná a zachovaná bola parketová podlaha, došlo ku komplexnej rekonštrukcii dverí a dverových zárubní. Súčasťou priestorov je kuchyňa, v ktorej okrem iného je chladnička, umývačka riadu či nerezové nádoby na udržiavanie teplej stravy.

spolocenska sala turzovka 004

V sále sa nachádza drevené pódium, na ktorom je uložená kobercovina. Pre scénické osvetlenie a ozvučenie celej sály je priestor opatrený výkonnou modernou aparatúrou riadenou zo stojana pri pódiu. Súčasťou je aj diaľkovo ovládané elektrické plátno s videoprojektorom. Kapacita sále je cca 120 návštevníkov. Vo vstupnej hale sa nachádza šatňa a oddychová zóna s pohovkami a kreslami. Vstup do priestorov je vybavený hydraulickou plošinou a pre imobilných návštevníkov je zrealizované aj sociálne zázemie.

spolocenska sala turzovka 006

Kultúrna sála už privítala prvých návštevníkov

Slávnostné otvorenie spoločenskej sály sa konalo na druhý deň 6. mája za účasti poslancov mestského zastupiteľstva a zástupcov spoločenských organizácii pôsobiacich na území mesta. Primátor mesta JUDr. Ľubomír Golis zhodnotil náročnú cestu k vytúženému cieľu – odovzdaniu reprezentatívnej sály do užívania. Dekan farnosti PhDr. Ján Vrbata následne požehnal sálu a p. Rozália Janešíková predniesla báseň Kysucká matka. Potom už nasledovala zábava o ktorú sa postarala Kysucká vrchárska heligónka.

mesto Turzovka

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: