dusan sustekDušan Šustek, majiteľ športovej predajne NIKA SPORT v Krásne na Kysucou nám porozprával o ukončenej zimnej sezóne a o aktuálnej situácii s dostupnosťou bicyklov.

Aká bola zimná sezóna? Ako by si ju zhodnotil?

Zimná sezóna bola tento rok určite úspešná. V prípade lyžiarov bol doslova hlad po lyžovačke po minulom roku, keď sa nemohlo lyžovať alebo sa lyžovalo minimálne. Tí, ktorí sú zamilovaní do lyžovania kupovali vo veľkom skialpy.

Práve skialp posledné roky zažíva obrovský boom. Aj u teba sa to prejavilo?

Áno, prejavilo sa to u každého predajcu, ktorý predáva lyžiarske veci. Mnoho lyžiarov presedlalo práve na skialp.

Čo očarilo týchto ľudí že prešli na skialp?

Hlavne to, že si môžu vyvetrať hlavu mimo davu ľudí. A samozrejme urobia niečo pre seba. Obľubujú to aj bajkeri, ktorí v zime na stacionárny bicykel veľmi nesadnú. Potrebujú byť vonku na čerstvom vzduchu, preto si obľúbili skialp alebo bežky. Pri bežkách je trošku nevýhodou to, že sa toľko neodvezieš, ale na skialpoch koľko vyšlapeš toľko sa aj adekvátne zvezieš. To je v tomto prípade veľká výhoda.

lyze predajna krasno

Poďme k letnej sezóne. Minulý rok bol veľký nedostatok bicyklov, najmä čo sa týka elektrobicyklov. Zaregistroval si aj ty takúto situáciu?

To bolo všade, s tým sa stretla každá predajňa. Keď je problém vo výrobe, tak sa to automaticky odzrkadlí v nedostatku tovaru a v predaji. Korona v tomto zamávala so všetkým a všade. Problém bol v dodaní súčiastok, kde boli veľké spoločnosti často celé odstavené a tým vznikli obrovské nedostatky dielov a tovarov.

Ľudia sa chcú hýbať, hľadali možnosť ako naplniť voľný čas. Tovar šiel najmä na západ. Na náš trh bolo dodané len úplné minimum. Bicykle nám začali chodiť až na jeseň, keď tu už ľudia rozmýšľali nad kúpou lyží. Vtedy nám prišli nejaké nové bicykle.

Nastáva tu teda otázka, či si pripravený na tohtoročnú sezónu. Máte dostatok bicyklov pre záujemcov?

Bohužiaľ, situácia sa opakuje. Bicykle nie sú a ani asi tak hneď nebudú. Máme len minimum toho, čo by sme potrebovali na pokrytie záujmu. Už koncom roka sme vedeli, že situácia bude takáto.

bicykle predajna krasno

Keď sa ale pozerám po predajní tak máš ich tu veľa.

Stále je to slabé. Pripadám si ako za komunistov, keď sa čakalo na autá. Na každý elektrobicykel, ktorý máme predobjednaný mám vedľa neho napísané meno a už je rezervovaný. Je to hrozné. Príde rodinka, napríklad manželia si chcú kúpiť elektrobicykle a musia prejsť takmer celé Slovensko od Košíc po Bratislavu, aby si dokázali kúpiť bicykle.

Tešíš sa na letnú sezónu?

Napriek tomu, že viem, že opäť budeme bojovať s nedostatkom sa vždy teším či už zimnú alebo letnú sezónu. Je to potom také presedlanie z lyží na bicykle a naopak. Vidieť to aj na ľuďoch, že ešte dolyžovávajú a keď zasvieti slnko tak každý vyťahuje bicykel. Zaujíma ich servis, príprava na sezónu, nové modely a podobne. Najhoršie na tom je to, že okrem služby nemáte tomu človeku čo ponúknuť.

Ako je to so servisom elektrobicyklov?

Je to ako u auta. Musíš mať diagnostiku a musíš mať dobre zaškolený personál. Dokonca nemôžeš predávať tieto bicykle kým nemáš toto zabezpečené. Chalani musia chodiť pravidelne na školenie, aby vedeli ako správne servisovať prípadne riešiť poruchu. Je to všetko neskutočne prepojené. Riešili sme jeden bicykel a dokonca sme sa spájali priamo s fabrikou, kde nám to online prenastavili tak, ako to zákazník požadoval.

dusan sustek v

Čo je ďalším trendom v športe? Máš nejaký tip?

Jednoducho turistika... Je to tak. Ľudia sa naozaj chcú hýbať a nie každý je fanúšikom bicyklovania, ale oslovila ich skôr turistika. Tento človek radšej investuje do kvalitného oblečenia a obuvi a vyrazí do hôr.

Ty sám obľubuješ cyklistiku. Uvažuješ tento rok nad niečím špeciálnym? Môžeš niečo prezradiť ohľadom pretekov?

Áno, ak všetko vyjde tak ako má, znova by sa mali obnoviť preteky Kysuce - Orava - Kysuce. Boli by sme veľmi radi, keby to tento rok vyšlo, aby do toho opäť nezasiahla nejaká korona. Potešili by nás cyklisti aj svojou veľkou účasťou.

dusan sustek v2

Čo hovoríš na tunajšie cyklotrasy a chodníky?

Som rád, keď sa vybuduje každý meter naviac. Hlavne kvôli tomu, aby cyklistika bola bezpečná. U nás sa napríklad predáva veľmi málo cestných bicyklov. Ľudia si radšej kúpia horský bicykel. Dokonca aj tí, ktorí jazdia po cestách hovoria, že šoféri nerešpektujú cyklistu na ceste. A toto je veľký problém. Veľmi často na bicykle montujeme rôzne radary kde jazdcovi ukáže už niekoľko 100 m, že sa k nemu približuje auto zozadu a vie včas zareagovať. Mnohí si dávajú takéto výbavy najmä kvôli bezpečnosti. Je to veľmi dobrá pomôcka.

To je zaujímavá informácia, ani nevedel že niečo takéto existuje.

Ale áno, existuje mnoho prvkov, ktoré zvyšujú bezpečnosť pri jazde na bicykli.

Čo by si odkázal Kysučanom okrem toho, že ich rád privítaš v predajni NIKA SPORT v Krásne?

Samozrejme že ich rád privítam (smiech). Rád ich tu privítam a ešte radšej by som bol ak by som každému aj vyhovel v jeho požiadavkách, čo bohužiaľ nebude možné, keďže vieme aká je momentálna situácia s dostupnosťou bicyklov. A tiež by som im chcel odkázať, nech si upevňujú svoje zdravie. Keď si už nekúpia bicykel nech ich to vôbec neodradí. Nech si kúpia dobré topánky a vyrazia do prírody.

bicykle predajna krasno 2

Súhlasím, ja to robím tiež. Ďakujem ti veľmi pekne za rozhovor a prajem úspešnú letnú sezónu.

zhováral sa Peter Kolembus

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: