svietiace mrakyV nedeľu 5.7.2020 okolo 22-hej hodiny sa mi podarilo v Turzovke odfotiť zriedkavý prírodný úkaz „svietiace oblaky“. Doba trvania javu bola cca 40 minút.

Nočné svietiace oblaky sú striebornej farby, jemnej štruktúry pripomínajúcich žiariacu pavučinu. Oblaky sú viditeľné na večernej oblohe neskoro po západe Slnka. Nejedná sa ale o klasické oblaky. Zatiaľ čo bežné oblaky sa vyskytujú vo výškach do dvanástich kilometrov, tieto strieborné sú v omnoho vyšších výškach až okolo 80 kilometrov nad povrchom Zeme. Sú zložené z drobných kryštálikov ľadu a svietia vďaka odrazenému slnečnému svetlu. V tejto výške sú mraky aj po súmraku stále osvetlené slnečnými lúčmi. Tým, že je na zemi už dostatočná tma, na oblohe to vidíme ako svietiace oblaky.

svietiace mraky1

Na oblohe ich nevidíte bežne. Treba na to vhodné podmienky. Práve teraz v okolí letného slnovratu (od júna do augusta) sú na ich pozorovanie najvhodnejšie podmienky. Vyskytujú sa tesne nad severovýchodným až severozápadným obzorom, v čase pred polnocou prípadne tesne po nej.

Text a foto: Anton Opial

Ak sa aj Vám podarilo zachytiť tento jav, zašlite nám aj svoju fotografiu na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: