omse liveZisťovali sme, čo všetko je tým. Robiť priamy prenos pre káblovú televíziu alebo internet je niekedy ťažšie ako sa zdá.

Už je to viac ako tri týždne, čo naše deti nechodia do školy, naši starí rodičia nevychádzajú z domu, niektorí z Vás sú v karanténe, alebo opatrujete doma deti. Nech je Vaša konkrétna domáca situácia akákoľvek, jedno má väčšina domácností na Slovensku spoločné - kontakt so svetom zabezpečuje prevažne internet a voľné chvíle kráti televízny program. To všetko sú služby, ktoré teraz zažívajú svoj krst ohňom.
Spoločnosť TES Media patrí tiež medzi telekomunikačných operátorov, ktorí zatvorili klientské centrá, kolegyniam rozdali notebooky a poslali ich pracovať z domu a technikom kúpili rúška, rukavice a dezinfekciu a vyslali ich do terénu, aby riešili prípadné problémy klientov. Až potiaľto by to nebolo ničím zaujímavé. Keby neprišiel pán starosta z Vysokej nad Kysucou a nerozhýbal by pokľudné telekomunikačné vody s požiadakou vysielania priameho prenosu svätej omše do obecnej káblovej televízie na Infokanál.

"Sprvoti bola táto pikantná myšlienka odmietnutá, ale prišli dotazy i od iných pánov starostov a keďže vízia na koniec nášho dobrovoľného zodpovedného vezenia sa rozplývala v nedohľadne, začalo sa javiť, že táto myšlienka má význam. Vzhľadom na nemožnosť zakúpiť načas potrebné zariadenia (dodacia doba je okolo 8 týždňov) sa táto výzva zdala ako obrovská improvizácia s neistým koncom, ktorá sa do Veľkej noci stihnúť nedá. Znamenalo to priviesť optický kábel do každého kostola (v mnohých sú steny o hrúbke 120cm!), nainštalovať tam mikrofónny systém, zohnať kamery, ktoré dokážu streamovať vo vhodnej kvalite, výkonný počítač, vyladiť softvér a nájsť vhodné kodeky, ktorým budú rozumie Vaše televízory. Stručne povedané milión problémov a žiaden návod, ako ich zvládnuť." povedala Jitka Boldová

Priame prenosy nielen na internete, ale aj na Káblovej TV spoločnosti TES Media

Zajtra začínajú najväčšie kresťanské sviatky, ktoré si tento rok užijeme veľmi netradične - sami doma. Vieme, že najmä seniorom sväté omše budú chýbať, ale hoc prichádza Veľká noc a nie Vianoce, jeden zázrak podobný tým vianočným sa predsa udial. Spojilo sa prevažne bezkontaktne na diaľku toľko šikovných ľudí, že od dnes sa vysielajú priame prenosy nielen na internet, ale aj na Infokanál v káblovej TV spoločnosti TES Media. Všade trochu inak :), primerane možnostiam a tomu, aký hardvér sa podarilo zabezpečiť.

Viac a konkrétne vysielacie časy sa dozviete na stránkach obcí, či príslušných farských úradov.

"Spoločnosť TES Media, s.r.o by chcela vyjadriť našu vďaku obciam a farnostiam, z ktorých sa prenosy už podarilo vyladiť a začínajú vysielať. Ide o Obec Vysoká nad Kysucou, Raková, Zborov nad Bystricou a Strečno, ktoré s nami do toho išli a boli sme si navzájom hnacím motor. A srdečná vďaka patrí aj šikovným chlapcom z Katedry Multimédií a informačno-komunikačných technológií za ich mozgy a odborné rady." dodáva Jitka.

 

Obce pozývajú veriacich k sledovaniu priamych prenosov sv. omší počas veľkonočných sviatkov z farského kostola a to prostredníctvom miestnej káblovej televízie - Infokanál 

 

zborov


Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie 

Zborov nad Bystricou: 

Veľký piatok - o 15.00 hod.
Biela sobota - o 17.30 hod.
Veľkonočná nedeľa - 10.00 hod.
Veľkonočný pondelok - 10.00 hod.

 

zborov

 

Kostol Sv. Matúša

Vysoká nad Kysucou:

Veľký piatok - o 15.00 hod. (krížová cesta) 
Veľkonočná nedeľa - 9.00 hod.
Veľkonočný pondelok - 9.00 hod.

 

zborov

 

Kostol Narodenia Panny Márie

Raková:

Veľký piatok - o 15.00 hod.
Biela sobota - o 20.00 hod.
Veľkonočná nedeľa - 10.30 hod.
Veľkonočný pondelok - 10.30 hod.

 

Priamy prenos bude možné sledovať aj cez facebookové stránky obce.

 

Autor: redakcia

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: