radoslav zajac klokocov„Som otvorený človek a do budúcnosti rád prijmem radu, pomoc, ale aj kritiku pokiaľ bude oprávnená a posunie našu obec zas o úroveň vyššie,“ hovorí nový starosta Klokočova Radoslav Zajac.

Keď ste kandidovali, prichádzali ste s nejakou víziou, na základe ktorej vám dali obyvatelia svoj hlas. Aká to bola?

Moja vízia v rámci predvolebnej kampane bola a aj ostala rovnaká: pokúsiť sa posunúť obec Klokočov na úroveň rozvíjajúcej sa obce, ktorá bude svojím obyvateľom poskytovať možnosti na plnohodnotný život či už v oblasti sociálnej, zdravotnej, kultúrnej, športovej alebo turistickej.

Čo obci Klokočov momentálne najviac chýba?

O tomto by sa dalo písať veľmi veľa. Po príchode na úrad som zistil, že fungovanie úradu sa musí nastaviť úplne inak. Musíme postupovať koncepčne a strategicky. Otvorene poviem, že prvý rok sa budem prioritne venovať starým veciam, ktoré neboli dobre riešené a treba ich urgentne vyriešiť, či už problém s komunálnym odpadom, s verejným osvetlením, s cenami energií a iné. Žiaľ, naša obec nemá zazmluvnené dodávky energií, čo bude znamenať zvýšené náklady pre obec, do akej miery ešte uvidíme. Aj práve preto sa bude rok 2023 niesť v snahe šetriť tam, kde sa len dá. Ako novozvolený starosta som sa vzdal navýšenia platu starostu, obec musí splácať povinné splátky úverov, čo nemalou sumou zaťaží rozpočet obce. Rok 2023 bude náročný, samosprávy čakajú ťažké časy, čakajú nás nepopulárne opatrenia, ale verím, že to zvládneme.

Klokočov má svoje krásy ako Klokočovské skálie, osady, peknú prírodu. Zároveň je prihraničná obec a na druhej strane hranice, v Čechách, to v oblasti turistického ruchu žije. Naša slovenská strana je na tom poznateľne horšie. Dá sa so zmeniť? Máte takú ambíciu?

Áno, samozrejme stačí prejsť pár kilometrov a sme akoby v inom svete. Nakoľko sme prihraničnou obcou, je to o to viac citeľnejšie. Obec Klokočov dlhodobo spolupracuje s prihraničnými obcami na českej strane hraníc a verím, že naša spolupráca bude pokračovať.

obec klokocov 008

Veľmi rád sa inšpirujem a na základe vzájomných stretnutí verím, že načerpám dostatok poznatkov a informácií, aby som posunul turistický ruch a infraštruktúru tak aby odrážala a zviditeľňovala krásy nášho Klokočova. Máme sa čím chváliť. Sú tu krásne miesta, ktoré by som rád zviditeľnil pridal im hodnotu turistického produktu a aby aj českí turisti prichádzali k nám a radi sa tu vracali.

Čo by ste chceli odkázať svojím občanom?

Nielen spoločnosť na Slovensku je rozdelená, ale aj náš Klokočov, preto budem hľadať cesty ako ľudí spájať a zabudnúť na cesty, ktoré nás rozdeľovali. Vo svete je veľa zloby a medziľudské vzťahy sú na bode mrazu. Myslím si, že práve vzájomné porozumenie je to, čo naša obec potrebuje. Som otvorený človek a do budúcnosti rád prijmem radu, pomoc, ale aj kritiku pokiaľ bude oprávnená a posunie našu obec zas o úroveň vyššie. Čo by som chcel odkázať? Že som len človek, nie kúzelník a zároveň jedným z vás. Poprosím o trpezlivosť a zhovievavosť pri realizácii plánov, o súčinnosť pri rozvoji obci ale aj o odvahu pri podávaní návrhov, ktoré by mohli pomôcť pri skrášľovaní našej obce.

zhováral sa Peter Kolembus
foto: obec Klokočov, P. Kvasnica

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: