stan nemocnicaPred nemocnicami v Žilinskom kraji stoja stany slúžiace ako filter. Začali fungovať aj prvé mobilné odberové jednotky.

Nemocnice v Žilinskom kraji museli nabehnúť na mimoriadny režim - odložili sa plánované operácie a pred nemocnimami a centrami zdravotnej starostlivosti sú vstupné stany. Ich úlohou je oddeliť pacientov s podozrením na nový koronavírus od ostatných pacientov a zdravotníckeho personálu. Riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková o stanoch hovorí: ,,Je to jeden z nástrojov, ktorým chceme zabezpečiť bezpečnosť pacientov prichádzajúcich do zdravotníckych zariadení a tým zabrániť šíreniu nákazy COVID19.“ Vstupné filtre sa okrem nemocníc nachádzajú aj pred Centrami zdravotníckej starostlivosti v Bytči a v Kysuckom Novom Meste.

Župa upozorňuje, že účelom stanov nie je vyšetriť alebo poskytnúť informácie tým, ktorí majú podozrenie na ochorenie COVID 19. Pre týchto ľudí slúži krajské Call Centrum, kde medici poskytnú všetky informácie v súvislosti s novým koronavírusom. Pokiaľ má pacient podozrenie na ochorenie, najskôr vopred kontaktuje svojho lekára telefonicky a v žiadnom prípade nemôže navštíviť zdravotnícke zariadenie. Do nemocnice môžu vstúpiť len pacienti, ktorí prejdú cez vstupné vyšetrenie.

stan nemocnica v

Okrem toho začala v kraji fungovať aj prvá mobilná odberová jednotka - nachádza sa pri pri Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku a už od minulej stredy funguje pre regióny Liptova a Oravy. ,,Je určená pre odbery u pacientov, ktorým bola nariadená karanténa a tiež v prípade, že sa pacient z rôznych dôvodov nemôže dostaviť na odberové miesto. Je to oveľa flexibilnejšie a bezpečnejšie. Navyše, len dôsledné a hromadné testovanie nám pomôže poraziť reťaz nákazy," ozrejmuje Silvia Pekarčíková.

Ďalšia mobilná odberová sanitka, ktorú personálne pokrývajú štátni hasiči, je k dispozícii pre regióny Kysuce, Horné Považie a Turiec.

Nezanedbateľnú pomoc nemocniciam podávajú aj profesionálni hasiči a dobrovoľné hasičské zbory, ktorí pred nemocnicami postavili filtračné stany a pomáhali pri dezinfekcii priestorov.

autor: redakcia
zdroj: Žilinský samosprávny kraj

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: