zalohovanie fliasZálohovanie plastových fliaš a plechoviek sa na Slovensku spustilo v sobotu 1.1.2022. Vrátené fľaše nesmú byť stlačené, poškodené a majú byť s vrchnákom.

„Pri nákupe nápoja v plastovej fľaši alebo plechovke zaplatíme aj zálohu 15 centov, obal so symbolom Z – ZÁLOHOVANÉ vrátime nestlačený na odberné miesto do obchodu a zálohomat nám vydá kupón s hodnotou za odobraté obaly,“ uvádza Ministerstvo životného prostredia.

Pri odovzdaní PET fľaše či plechovky do systému zálohovania dostaneme z automatu papierový kupón, ktorý sa dá v pokladni predajne vymeniť za tovar ale aj za hotové peniaze.

Ktoré obaly sa zálohujú?

  • Zálohujú sa všetky jednorazové plastové fľaše a plechovky od nápojov s objemom 0,1 l až 3 l vrátane. Na každej zálohovanej fľaši či plechovke je symbol „Z“ v recyklačných šípkach a text “ZÁLOHOVANÉ”. Iba takto označené obaly sa zálohujú a spotrebitelia ich môžu vrátiť na odberné miesto za 15 centov.
  • Zálohovať sa budú jednorazové plastové fľaše a plechovky nápojov ako sú minerálne vody, sladené nápoje, ovocné šťavy, ľadové čaje, energetické nápoje, pivo, víno či miešané alkoholické nápoje.
  • Nezálohujú sa obaly z: mlieka, nápojov s obsahom mlieka, sirupov a alkoholických nápojov s obsahom alkoholu viac ako 15 percent.

Fľaše nesmú byť stlačené ani poškodené

Zálohované obaly je potrebné vrátiť na odberné miesto bez zostatkovej tekutiny, nestlačené, spolu s vrchnákom. Treba dbať na to, aby na nich ostal čitateľný čiarový kód.

Aký je celý postup?

1. Pri kúpe nápoja zaplatíme záloh 15 centov za obal.
2. Obaly nestláčame. Spolu s vrchnákom ich vrátime na odberné miesto.
3. Za každý vrátený zálohovaný obal s čitateľným EAN kódom dostaneme záloh teda 15 centov naspäť.
4. Vrátené zálohované obaly sa prevezú do triediaceho centra.
5. Obaly ďalej putujú na spracovanie k recyklátorovi.
6. Vyrobia sa z nich nové obaly na nápoje.

Prechodné obdobie do konca júna 2022, miest na zálohovanie bude viac ako 2000

Do automatov sa vhadzujú fľaše so symbolom Z. Počas prechodného obdobia sa v obchodoch ešte môžu objavovať aj staré obaly bez tohto symbolu. Tie, ktoré toto označenie nemajú nie je možné v obchode vrátiť, patria tak, ako doteraz, do triedeného zberu.

Vrátiť zálohovaný obal bude možné v každej predajni, ktorá je zapojená do zálohového systému. Takýchto miest bude postupne od januára viac ako 2 000 po celom Slovensku. Do zálohovania sa povinne musia zapojiť prevádzky s predajnou plochou s rozlohou väčšou ako 300 m2. Menšie prevádzky ako 300 m2 sa môžu zapojiť dobrovoľne a požiadať Správcu o registráciu odberného miesta.

autor: redakcia
foto: Ministerstvo životného prostredia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: