vyroba krojov stranavskyRodinná firma z Kysúc sa venuje výrobe krojov a doplnkov k nim. Marek Stráňavský nám povedal, ako firma začala a aká je náplň jeho práce.

Máte rodinnú firmu. Ako ste sa k tomu dostali? Aká je genéza vašej činnosti?

Genéza je pomerne dlhá. Folklór sa u nás traduje, dedko zakladal napríklad súbor Kozlubek, ktorý vychováva mladých muzikantov a dlho hral aj vo FS Kysučan. Ja som začal tancovať vo FS Kysučan ešte na začiatku vysokej školy - na súboristu pomerne neskoro. Tancoval som niečo vyše 10 rokov. Keď som tam začal chodiť, tak ešte ani moji rodičia kroje nerobili, nijako sme sa tomu nevenovali. Keď som začal tancovať, tak som potreboval ušiť košeľu. Mama je krajčírka, takže spichla prvú košeľu, potreboval som gate ušiť, vestu spraviť, postupne sa do toho dostala, začala šiť a začali sa ozývať aj známi kamaráti, že potrebujú niečo ušiť, tak šila aj pre nich.

kroje vyroba stranavsky 1

kroje vyroba stranavsky 2

Ja som sa postupne začal venovať doplnkom ku krojom, niečo vyrábame priamo u nás v rámci rodiny, ja alebo brat, prípadne manželka. Švagriná so švagrom sa teraz tiež pridali k nám, začali šiť sukničky a detské kroje. Máme aj blízkych kamarátov, ktorí nám pomáhajú s vecami, ktoré my nevieme, či už kvôli technológii, alebo to nedokážeme spraviť sami.

Cca dva-tri roky, odkedy sa do toho mama pustila, už bolo šitie v takom stave, že mohla opustiť zamestnanie a už to celkom žilo na plný úväzok. Otec sa odjakživa venoval IT a postavil webové stránky, ktoré predávali samé – a stále predávajú - a po nejakom čase odišiel zo zamestnania aj on. Kúpili vyšívačky, vyšívacie stroje a začali doma vyšívať košele.

kroje doplnky vyroba 006

kroje doplnky vyroba 003

Čomu sa venujete teraz?

Ja sa venujem v ostatnej dobe hlavne výrobe z kože, nakoľko jeden z našich dobrých kamarátov, ktorý sa venoval výrobe z kože a veľa nám pomáhal, veľa vecí nám dodával, tak bohužiaľ tragicky zomrel. Veci, ktoré nám dodával on, sa snažíme vyrábať vo vlastnej réžii. Sme na to ja s bratom. Je to činnosť, ktorá človeka vnútorne napĺňa aj upokojuje a snažíme sa to preniesť aj do edukačnej roviny, či do takej roviny, kedy je tá činnosť spoločenský vyslovene užitočná. Keď je príležitosť, tak robíme workshopy pre deti na základných školách, škôlkach a snažíme sa ich viesť trochu k manuálnej zručnosti a poznaniu ľudového remesla, folklóru a slovenských tradícií.

Veľa folklórnych vecí, ktoré sa predávajú pôsobia veľmi vzdialeno od folklóru. Na druhej strane sú folklórni puritáni. Mám pocit, že vy ste niekde v strede. Ako by ste sa charakterizovali?

Máte úplnú pravdu, my sme taký stred. Nerobíme z úplne tradičných materiálov, ako sú napríklad tie staré, hryzavé plátna, alebo tie materiály, z ktorých boli staré gate. My robíme z takých materiálov, ktoré sú dostupné bežne v textile, galantérii, plus si veľa vecí vyrábame vo vlastnej réžii. Otec vyrába napríklad pracky a blanciare čo sú doplnky týchto odevov. Na druhej strane sa držíme ľudových vzorov tak, ako sú uvedené v historických materiáloch, alebo materiáloch, ktoré boli zbierané napr. univerzitou v Nitre, alebo rôznymi etnológmi. Materiály zhromažďujeme, čerpáme veľa z UĽUV-u a z kníh z 50., 60. rokov, kedy sa hojne robili tieto výskumy. Takže v princípe moderné materiály a tradičné zdobenie.

Kysucký kroj asi neexistuje univerzálny pre celý región...

Úplne univerzálny určite nie. Oščadnica má napríklad také ružové, brokátové lajblíky, Turzovka už má niečo iné, má tiež brokát, ale zase v iných farbách, s iným zdobením. Aj pánske kroje sa líšia, aj dedina od dediny. Máme tu goralské dediny Skalité, Oščadnica, Čierne, kde ten kroj je. Pokiaľ hovoríme o goralskom kroji, tak je diametrálne odlišný od Bystrickej doliny alebo od Turzovky a horných Kysúc či dolných Kysúc. Takže univerzálny určite nie a etnologický výskum bude musieť ešte veľa vecí ozrejmiť.

kroje doplnky vyroba 008

kroje doplnky vyroba 015

Dá sa vlastnou tvorbou uživiť? Najmä keď máte rodinnú firmu...

Dá sa, pokiaľ žijete sám, alebo pokiaľ nevychovávate deti. Moji rodičia nás majú relatívne z krku, takže tí sa pekne a pokojne uživia. Tým spôsobom, že nechodia ani na Maldivy na dovolenku, ani do Afriky na poľovačky, ale uživia sa tak, že ich to spokojne uživí a nemusia sa trápiť dochádzaním do zamestnania. Pracujú doma a pracujú na tom, čo ich baví. Ja mám dve dcéry, potrebujem sa starať o ich výchovu. Popri tomu, že sa venujem tradíciám, mám ešte druhú prácu, ktorá je prácou na uživenie - robím čistiace a impregnačné prípravky a zároveň ich aj aplikujeme v teréne na vyčistenie fasád a starostlivosť o stavby.

Ďakujem za rozhovor.

zhováral sa Peter Kolembus

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: