dom cadca 2Čadca nemá mnoho historických budov. Jedna zo zachovaných nedávno prešla „premenou“, z prerábky fasády sú Čadčania oprávnene zdesení.

Na sociálnych sieťach zaznievajú komentáre typu: "Preboha živého, to čo urobili s touto krásnou historickou budovou?"

Ako je to s premenou Čadce? Vynára sa niekoľko súvislostí

Podľa našich informácií budova nie je vedená ako historická pamiatka. Avšak z budov starej Čadce mnoho neostalo. Veľa z nich neprežilo alebo bolo zdevastovaných socialistickou výstavbou. Ani neskoršia doba príliš nepriala našim budovám. Úcta k histórii a práci našich predkov akoby v našom regióne neexistovala. Česť výnimkám, máme totiž aj pekné príklady: nedávno bol zrekonštruovaný kaštieľ v Oščadnici.

Čadčianskym budovám s rôznym osudom sme sa venovali v seriáli Martina Turóciho Stratená Čadca

Ako dopadli budovy a miesta si môžete pozrieť v článkoch Musíte vidieť: Čadca kedysi a dnes

Musíte vidieť: Čadca kedysi a dnes (1. časť)
Musíte vidieť: Čadca kedysi a dnes (2. časť)

Poďme k aktuálnej budove. Má z neho byť „zábavné centrum“, inými slovami – herňa.

Je pravda, že majiteľ si so svoji majetkom môže nakladať ako chce. Tiež ju môže prenajímať na akýkoľvek legálny účel. Sú však veci, ktoré záujmy jednotlivca presahujú, napríklad verejný priestor. Čadca sa stala za posledné roky centrom posmechu verejnosti aj odborníkov na verejné priestory. Tzv. vizuálny smog je doslova morom, ktorý sa horko-ťažko darí riešiť, avšak vždy akoby z ničoho-nič vyrastie nový billboard. A práve jednou z nich je budova v blízkosti stanice Čadca. Prostredie v okolí je už aj tak dosť depresívne. Samotná čadčianska vlaková stanica by mohla byť jednou z krásnych dominánt Čadce, no začína byť v žalostnom stave. Celé okolie stanice akoby nemalo pána.

Ako vyzerá aktuálne budova nového „zábavného centra“? Posúďte sami:

dom cadca 2

Takto vyzerala predtým:

budova cadca0

Spýtali sme sa priamo vedenia mesta, ako vníma nový vizuálny počin pri hlavnom cestnom ťahu. Situáciu nám ozrejmil Pavol Holeštiak, zástupca primátora mesta Čadca: „Majiteľ budovy konal svojvoľne, bez komunikácie a povolenia s mestom. Mesto Čadca bezodkladne začalo konať a zabezpečilo štátny stavebný dohľad a zároveň začalo komunikovať s pamiatkovým úradom, keďže ide o historickú budovu. Navyše architektonicky ide o neprijateľné a nevhodné riešenia úpravy fasády budovy. “

Vedenie mesta sa vyjadrilo aj na tému podnikania v oblasti hazardných hier: „Treba zdôrazniť, že po novelizácii zákona v roku 2019 licencie pre podnikanie v oblasti hazardných hier vydáva úrad, ktorý spadá pod ministerstvom financií. Mesto Čadca však využije všetky zákonné možnosti, aby zamedzilo rozvoju týchto aktivít na svojom území. Mesto Čadca nemá záujem podporovať tento druh činnosti. Jedným z nástrojov ako dosiahnuť tieto ciele bude prijatie nového všeobecne záväzného nariadenia.“

Akú má starý čadčiansky dom históriu? Niečo o ňom nám ozrejmil historik Martin Turóci, Mgr., PhD:

„Honosný meštiansky secesný dom č. 195 stojaci pri autobusovej stanici nazývaný tiež Rufeisenov alebo Jurgov dom patrí k architektonicky najcennejším historickým budovám na území mesta Čadca. Jeho počiatky siahajú do druhej polovice 60. rokov 19. storočia. Dom bol neskôr prestavaný a svoju súčasnú secesnú podobu nadobudol koncom 19. storočia.

dom cadca 1989Dom na pohľadnici z roku 1898 (Zdroj Kysucké múzeum)

Pôvodne ho vlastnil veľkopodnikateľ barón Leopold Popper, neskôr ho do získal nemecký statkár a podnikateľ gróf Valentin Ballestrem, od ktorého ho v roku 1907 odkúpil čadčiansky podnikateľ a obchodník s drevom Alois Rufeisen. Jemu potom patril až do obdobia druhej svetovej vojny. V roku 1940 po exekúcii prešiel do rúk nových vlastníkov a v roku 1943 ho získala rodina Jurgovcov.“ Budova dokonca bola využívaná aj ako Dom pionierov a mládeže.

dom cadca 1945Fotografia domu z obdobia okolo roku 1945 (Zdroj zbierka Zuzany Sihelníkovej)

Problém je hlbší. Je to o kultúrnosti

Ako nakoniec dopadne budova, ktorá dlhý čas nemala využitie, ukáže až čas. Mesto však začína vnímať tému verejných priestorov. Náprava však býva dlhodobý proces. Príbeh starej budovy pri stanici je však ukážkou toho, akým spôsobom sa pristupuje k verejným priestorom. Takých príkladov v Čadci a na Kysuciach je mnoho. Nie sú to len budovy a ich fasády. Nie sú to len billboardy a nevkusné reklamy. Problém bude asi hlbší.

Autor: J.V.
foto: redakcia, google street views, archív kysuckého múzea

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.