korona majOd budúceho pondelka (14. 6.) bude okres Kysucké Nové Mesto stále v červenej farbe. Čadca ostáva v oranžovej. Pozrite si nové rozdelenie okresov.

Od pondelka 14. júna nebude na regionálnej covidovej mape naďalej ani jeden okres v čiernej či bordovej fáze, teda v dvoch najvyšších stupňoch varovania. Dva okresy budú naďalej červené, jedným z nich je aj Kysucké Nové Mesto (II. stupeň varovania), ružové budú tri, v oranžovej fáze ich bude 19, v žltej 49 a 6 okresov bude zelených.

V oranžovej farbe (Čadca): V okrese Čadca sa konečne sa môžete najesť aj v interiéry reštaurácie, konať sa môžu aj oslavy či svadby.

mapa covid 7 5Zdroj: Korona.gov.sk

APLIKÁCIA COVID CERTIFIKÁTOV: Sedem krajín EÚ už začalo experimentálne používať túto aplikáciu. Slovensko by sa k ním malo pridať 26. júna.

Aké pravidlá platia v oranžových okresoch teda aj v okrese Čadca (II. stupeň ostražitosti)

RÚŠKO / RESPIRÁTOR  - Povinné je nosenie rúška v interiéri a na hromadných podujatiach aj v exteriéri.

OBMEDZENIE POHYBU - Pohyb nie je obmedzený.

ŠKOLY - Prezenčne sa vyučuje v materských, základných aj stredných školách a gymnáziách. Na vysokých školách s obmedzenou kapacitou. Povolené sú školské jedálne, školské kluby detí, špeciálne výchovné zariadenia, zariadenia výchovného poradenstva i centrá voľného času, jazykové a základné umelecké školy.

HROMADNÉ PODUJATIA - Hromadné podujatia sú povolené v interiéri s kapacitou na sedenie do 25 percent, max. však 250 osôb, v exteriéri do 50 percent, max. však 500 osôb. Kapacita na státie v interiéri je 50 osôb, v exteriéri do 100 osôb.

SVADBA / KAR / OSLAVA / VEČIEROK - Povolené sú pri dodržaní podmienky max. 50 osôb v interiéri a 100 v exteriéri, povinný je zoznam účastníkov.

KONZUMÁCIA ALKOHOLU NA VEREJNOSTI - Konzumácia alkoholu na verejnosti nie je obmedzená.

OBRADY (SOBÁŠ, KRST, POHREB, a pod.) - Obrady sú povolené pri dodržaní kapacitných podmienok ako pri hromadných podujatiach. Obmedzenie kapacity pri pohreboch neplatí.

BOHOSLUŽBY - Bohoslužby sú povolené v interiéri s kapacitou na sedenie do 25 percent, max. však 250 osôb, v exteriéri do 50 percent, max. však 500 osôb. Kapacita na státie v interiéri je 50 osôb, v exteriéri do 100 osôb. Test nie je potrebný.

NÁVŠTEVY V NEMOCNICIACH A ZSS: Návštevy v nemocniciach nie sú obmedzené. Návštevy v ZSS sú povolené s negatívnym testom.

VÄZNICE: Návštevy vo väzniciach nie sú obmedzené.

ŠPORTOVÉ SÚŤAŽE: Profesionálny šport je povolený. Súťaže sa riadia športovým semaforom. Pre divákov platia pravidlá platné pre hromadné podujatia.

LANOVÉ DRÁHY: Lanové dráhy sú povolené s obmedzenou kapacitou V kabínke s kapacitou do 10 osôb môžu byť len členovia jednej domácnosti. S väčšou kapacitou maximálne 50 percent.

FITNESS: Fitness sú povolené pri maximálnej kapacite 20 osôb alebo minimálne 15 metrov štvorcových na osobu.

WELLNESS / AQUAPARK / KÚPELE: Wellness, aquapark a kúpele sú povolené pri obsadení max. 30 percent z kapacity na sektor resp. max. počet osôb do 500. Potrebný je negatívny test, výnimku majú deti do 10 rokov. Pri aquaparkoch je potrebný iba do vnútorných priestoroch.

BAZÉNY / PLAVÁRNE: Bazény a plavárne sú povolené pri obsadení 30 percent z celkovej kapacity. Potrebný je negatívny test, výnimku majú deti do 10 rokov.

OBCHODY / SLUŽBY / NÁKUPNÉ CENTRÁ: Zariadenia musia dodržiavať pravidlo 1 zákazník na 15 metrov štvorcových predajnej plochy obchodu. Zatvorené musia byť detské kútiky a sedacie sekcie v spoločných priestoroch obchodných domov.

REŠTAURÁCIE: Reštaurácie môžu otvoriť aj vnútorné priestory, pri stole môžu byť max. 4 osoby, alebo osoby z jednej domácnosti. Stoly musia byť od seba vzdialené 2 metre.

MÚZEA / GALÉRIE / VÝSTAVNÉ SIENE: Povolené sú hromadné prehliadky do 15 osôb.

FIRMY / PODNIKY: Odporúčaný je home office.

UBYTOVACIE ZARIADENIA: Ubytovacie zariadenia sú otvorené. Kapacita izieb nie je obmedzená. Reštaruácie a wellness sa riadia podľa príslušných odporúčaní.

TAXI: Taxislužby sú povolené, v jednom rade môžu sedieť 2 osoby, povinné sú rúška a pravidelné vetranie.

V okresoch stupňa monitoring a v stupňoch ostražitosti (zelená, žltá, oranžová) budú môcť byť návštevy bez obmedzení.
Regionálne úrady verejného zdravotníctva môžu vo svojej územnej pôsobnosti nariadiť miernejšie alebo prísnejšie opatrenia.

Autor: redakcia
Foto: pixabay.com
Zdroj: korona.gov.sk

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: