lidl cistinkaMálokedy sa stáva, že sa Čadčania zomknú pre jednu spoločnú vec. V posledných týždňoch sa to naozaj podarilo. Obchodný reťazec Lidl vyhlásil súťaž o čistinku, do ktorej sa Kysučania húfne zapájali.

V kategórii miest 21 500 - 32 000 obyvateľov zvádzali "virtuálny boj" s Rimavskou Sobotou. Keď sa už zdalo, že víťazstvo Čadčanom neunikne, začala Rimavská Sobota v posledných hodinách Čadcu dobiehať a nakoniec ju predbehla. Čadca tak o svoju čistinku prišla.

V posledných hodinách hlasovania, keď Čadčania mohli situáciu ešte zvrátiť, došlo však k preťaženiu servera a dochádzalo k častým výpadkom. Sociálnymi sieťami sa začali šíriť otázky, či nešlo o nekalé praktiky zo strany priaznivcov konkurenčného mesta.

My sme sa spýtali a o odpoveď sme požiadali priamo obchodný reťazec Lidl ako túto situáciu hodnotí. Na naše otázky nám odpovedal Tomáš Bezák, vedúci úseku komunikácie Lidl.

Množstvo ľudí sa sťažovalo na nemožnosť pridávať hlasy, stránka nefungovala. Hovoria, že hlasovanie nebolo nekorektné lebo bol spadnutý server... Čo sa stalo?

Ďakujeme veľmi pekne za záujem o náš projekt Lidl Čistinka a za všetku energiu, ktorú hlasujúci vyvinuli v našej súťaži. Všetky podnety sme starostlivo preverili, prezreli sme štatistiky hlasovania a výsledky boli overené notárom.
Počas trvania súťaže sme zaregistrovali bezmála 1,3 milióna hlasov, z toho takmer štvrtinu v posledný deň. Ukazuje to vysoký záujem súťažiacich a zároveň to, že mnohí hlasujúci sa namiesto priebežného hlasovania počas celého trvania súťaže rozhodli pre nárazové hlasovanie v posledných hodinách. Nápor na stránku v posledných hodinách hlasovania bol veľmi vysoký, čo spôsobilo aj jej spomalenie. Podozrenia z použitia nekalých praktík pri hlasovaní a nasadenie automatických botov, ktorí by umožnili vysoký prírastok hlasov sa nepotvrdili a boli agentúrou vyhodnotené ako nemožné s ohľadom na ochranu systému hlasovania. Za mesto Čadca bolo v poslednom dni nahraných až 43 363 hlasov, čo je 22% z pridaných hlasov za Čadcu. Teda nie je možné konštatovať, že hlasovanie v Čadci ku záveru súťaže nebolo umožnené. Tento počet je porovnateľný s inými mestami v poslednom dni, ktoré veľmi aktívne pridávali hlasy na záver súťaže. Zároveň ide o niekoľkonásobne vyšší počet ako pri drvivej väčšine miest zaradených v súťaži.

Jedným z ochranných prvkov systému bolo aj nastavenie, kedy pri viacnásobne nesprávne zadanom kóde bolo hlasovanie na hodinu zablokované. Týmto sme chceli predísť náhodnému hádaniu kódov bez reálneho vlastníctva hlasovacej kartičky. Mrzí nás spomalenie hlasovacej stránky v posledných hodinách trvania súťaže, avšak technické parametre sme nastavovali podľa podobných súťaží z nedávnej minulosti a nepredpokladali sme, že štvrtina hlasov bude odovzdaná v posledných hodinách. Podmienky pre všetkých hlasujúcich však boli rovnaké. Nezistili sme žiadne porušenia pravidiel a štatútu hlasovania.

Aktuálny stav hlasovania Lidl ČistinkaVýsledky po ukončení hlasovania Lidl Čistinka

Od nášho čitateľa nám prišla informácia, že skupinka ľudí z okolia Rimavskej Soboty sa snažili od starších ľudí a dôchodcov (na sociálnych sieťach a v skupinách) vylákať kódy, ktoré následne použili za hlasovanie za Rimavskú Sobotu. Máte o tomto konaní nejakú informáciu?

"K tomuto bodu sa nevieme vyjadriť nakoľko ak sa takéto situácie skutočne diali, nemali sme na ne žiaden dosah," dodáva Tomáš Bezák.

Pre tých, čo nevedia čo je Čistinka Lidla

  • Myšlienkou a realizátorom čistiniek je spoločnosť Lidl, ktorá sa snaží prispieť k spoločenskému rozvoju a zveľaďovaniu komunít v našej krajine. Počas predchádzajúcich piatich rokov realizovali podobný projekt pod názvom Lidl ihrisko Žihadielko, kde spolupracovali s mestami po celej krajine. Vybudovali tak 50 moderných ihrísk, ktoré budú ešte dlho robiť radosť malým aj veľkým.
    V tejto súvislosti nadviazali na predošlé aktivity, rozhodli sa pokračovať v podobnom duchu a spustili projekt Čistinka.

    Lidl Čistinka je mestský park tvorený zo štyroch prepojených modulov. Hlavná myšlienka spočíva v základnom "štvorci" s rozmerom 12x12m a 15x15m a variabilnom usporiadaní v akomkoľvek priestore s ohľadom na pozemok a lokalitu. Každý modul má svoju funkciu a charakter, a spolu tvoria kompaktnú zónu, ktorá nesie názov Lidl Čistinka. Takto vyskladaný mestský park dokáže pokryť potreby každého obyvateľa a užívateľa verejného priestoru.

Autor: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: