foto spadnuty strom vietorPodľa SHMÚ môžeme dnes očakávať veľmi silný vietor. Najsilnejší bude na západnom Slovensku. V Žilinskom kraji je vyhlásený 1.stupeň výstrahy pred vetrom.

V pondelok bude prevažne veľká oblačnosť. Na viacerých miestach očakávajte prehánky alebo dážď so silným vetrom. Najvyššia denná teplota vystúpi na 3 až 8 °C.

Podľa SHMÚ môžeme dnes "opäť očakávať veľmi silný vietor. Najsilnejší bude na západnom Slovensku pri prechode studeného frontu okolo poludnia a krátko popoludní, ako aj po jeho prechode až do večerných hodín. Nárazy vetra môžu opäť ojedinele dosiahnuť až okolo 100 km/h." Na horách nad pásmom lesa búrlivý vietor až silná víchrica.

Trvanie javu: 10.2.2020 od 00:00 do 20:00
Výstraha: V okrese Čadca a KNM - sa MIESTAMI očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 18 - 23 m/s (65 - 85 km/h). Na hrebeňoch hôr môže krátkodobo (v nárazoch) dosiahnúť rýchlosť 30 - 34 m/s (110 - 120 km/h) alebo priemernú rýchlosť 20 - 24 m/s (70 až 85 km/h).

vietor kysuce shmu

Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Silný vietor hlásia z celej západnej Európy

V susednom Česku už hlásia veľmi silný vietor, kde podľa výstrahy SHMÚ hrozí po celý deň. V nárazoch môže dosahovať rýchlosť až 110 kilometrov za hodinu, a miestami aj viac.
Túto noc z nedele na pondelok podľa Sandevo mal vietor na Sněžke v nárazoch rýchlosť až 50 metrov za sekundu, teda v prepočte zhruba 180 kilometrov za hodinu. Silný vietor hlásia z celej západnej Európy.


Na možné nebezpečenstvo upozorňuje aj Hasičský a záchranný zbor, preto v tejto súvislosti vydáva nasledovné odporúčania:

  • počas silného vetra sa odporúča obmedziť jazdy autom,
  • zabezpečiť starostlivo všetky voľne uložené predmety,
  • je nebezpečné chodiť do lesa, radšej sa vyhnite parkom so stromami,
  • vyhýbajte nestabilným prístreškom a budovám,
  • neparkujte svoje vozidlá na rizikových miestach (pod stromami, elektrickými stĺpmi a stožiarmi, billboardmi,
  • vyhýbajte sa kontaktu so spadnutými elektrickými stĺpmi a drôtmi, pokiaľ vaše auto zasiahne strom či konár - nechajte to na hasičov,
  • neodporúča sa vydávať ani na horské túry

 

Aktualizované 10:40 hod: Makov - cesta 1/10 - spadnutý strom cca. 300 metrov za tabuľou Makov v smere od ČR na Bytču - cesta je neprejazdná - na mieste je hliadka polície.

Podrobnejšie počasie si môžete pozrieť v časti Počasie

Zdroj: SHMÚ
foto: archív Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: