schaeffler kysucke nove mesto 003Najväčší zamestnávateľ v regióne oslávil v sobotu 31. augusta 2019 20. výročie. V závode na Kysuciach bude spoločnosť Schaeffler Group investovať do projektov v rámci e-mobility.

Na oslavách sa zúčastnilo okolo 7 500 návštevníkov, ktorí si okrem závodu mohli pozrieť aj bohatý program. Na začiatky závodu spomínali hlavní rečníci: primátor Kysuckého Nového Mesta Ing. Marián Mihalda, generálny riaditeľ Schaeffler Slovensko Ing. Jaroslav Patka Phd. a riaditeľ Schaeffler Kysuce Ing. Milan Jurky. “Je pre mňa motivujúce podieľať sa na úspešnom projekte, ako závod Schaeffler Kysuce jednoznačne môžeme označiť. Dnes, po 20 rokoch, sme najväčším zamestnávateľom v regióne a spolu so Schaeffler Skalica patríme medzi najväčších zamestnávateľov na Slovensku. V rámci koncernu Schaeffler celosvetovo taktiež patríme k popredným závodom, nielen čo sa týka počtu zamestnancov, ale aj dosahovanými výsledkami. V týchto dňoch ma teší najmä fakt, že závod Kysuce bol vybraný do skupiny závodov, v ktorých sa Schaeffler Group rozhodla investovať do projektov v rámci e-mobility,” povedal Jaroslav Patka.

Počiatky závodu boli skromné. Prvotná výroba prebiehala v roku 1999 v prenajatých priestoroch, zároveň sa už vtedy staval nový závod, ktorý bol otvorený v septembri 2000. Región Kysuce má dlhoročnú strojárenskú tradíciu a novej firme môže ponúknuť kvalifikovaných zamestnancov. Rozhodnutie investovať do závodu v Kysuckom Novom Meste sa ukázalo byť správnym a závod sa postupom času stal jedným z najväčších závodov spoločnosti Schaeffler.

Spoločnosť Schaeffler Group je celosvetovo významným dodávateľom v oblasti automobilového a priemyselného sektora. Závod v Kysuckom Novom Meste má v súčasnosti má závod 7 hál s celkovou zastavanou plochou takmer 113 000 m2 a v portfóliu takmer 4 700 produktov. Významným produktom je lineárne zavitové vedenie určené pre riadiaci systém automobilu. Okrem neho sa v závode vyrábajú ďalšie nemenej významné produkty - kolesové ložiská tretej generácie, guľkové a upínacie ložiská a tiež najnovší produkt mechatronický stabilizátor náklonu vozidla. V portfóliu spoločnosti tak sú precízne komponenty a systémy v motore, prevodovkách a v podvozkoch ako aj riešenia valivých ložísk a klzných ložísk pre veľké množstvo priemyselných použití.

kysucke nove mesto schaeffler

Podstatnú úlohu v spoločnosti majú aj nadstavbové odbory ako Vývoj nových produktov a Skúšobňa. V budúcnosti sa v závode budú od štandardnej výroby ložísk zameriavať na sofistikovanejší produktový systém. Tie budú nasledovať najmodernejšie svetové trendy v oblasti technológií, dôraz sa pri tom bude dbať aj na ochranu životného prostredia.

Novinkou roku 2019 je aj oblasť e-mobility. Milan Jurky ju zhodnocuje: “Dostali sme od nemeckej centrály dôveru na realizáciu výskumných projektov v rámci e-mobility. Do troch rokov tak vytvoríme v danej oblasti 200 nových pracovných miest. Je to ďalšia skvelá príležitosť pre šikovných mladých ľudí v regióne.”

Kysucký závod naďalej spolupracuje aj so strednými školami a Žilinskou univerzitou. Závod je totiž priekopníkom v oblasti duálneho systému vzdelávania, ktorý už má prvých úspešných absolventov. O spolupráci hovorí závodu a škôl hovorí primátor mesta Marián Mihalda: “Veľmi sa teším, že takýto silný partner v našom regióne prináša nielen nové pracovné miesta – taktiež pre iné podniky a poskytovateľov služieb, ale aj úzko spolupracuje s našimi školami a ponúka ich absolventom perspektívu zamestnania.“

Zdroj: Mgr. Marek Gula, Schaeffler Skalica, spol. s r.o.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: