trafostanica krasnoK fungujúcim trafostaniciam v Kysuckom Novom Meste a v Čadci, pribudla ďalšia v Krásne nad Kysucou, ktorá bude mať zásadný vplyv na ďalší rozvoj regiónu.

Oblasť Kysúc už zásobujú elektrickou energiou štyri transformovne, ktoré premieňajú 110-kilovoltové veľmi vysoké napätie na 22-kilovoltové vysoké napätie. K dvom fungujúcim trafostaniciam v Kysuckom Novom Meste a jednej v Čadci, pribudla ďalšia v Krásne nad Kysucou.

S výstavbou transformovne začali v roku 2018 a investovali do nej viac ako tri a pol milióna eur.

trafostanica krasno nad kysucou

„Práce sme stihli podľa plánu a dokonca sa nám podarilo ušetriť z rozpočtu zhruba 750-tisíc eur. Už nič nebráni tomu, aby sa v regióne pripájali noví odberatelia elektriny, prípadne, aby si tí súčasní navýšili odber, “ povedal Igor Macúš, vedúci oddelenia Kľúčové projekty v SSD.

Ako už vieme, poslednom období na Kysuciach vzniká tretí priemyselný región, región Krásno nad Kysucou a k ďalšiemu rozvoju či už priemyslu v tomto regióne, ale aj služieb alebo výstavbu rodinných domov bolo potrebné vybudovať takúto elektrickú rozvodňu TR 110/22kV s transformáciou elektrickej energie, ktorá bude najmodernejšou v regióne a v prípade nečakanej situácie, bude schopná zásobovať elektrickou energiou aj Čadcu.

Distribučná spoločnosť vybudovala novú transformovňu kvôli narastajúcemu počtu žiadostí o pripojenie. Záujem preukazovali už dlhšiu dobu viacerí investori z priemyslu, výroby, ale aj developeri. Navýšenie kapacity distribuovanej elektriny tak podporí rozvoj Kysúc nielen po hospodárskej, ale aj bytovej stránke. Transformovňa v Krásne nad Kysucou je schopná pokryť maximálny výkon 40 megawattov. Takýto objem dokáže zásobovať napríklad desiatky stredných podnikov alebo viac ako dvetisíc rodinných domov.

trafostanica krasno otvorena

Nová transformovňa zaručí vyššiu kvalitu a spoľahlivosť distribúcie elektriny

„Investícia nebude mať dopad len na nových odberateľov. Aj tým pôvodným zaručí vyššiu kvalitu a spoľahlivosť distribúcie elektriny. Dokonca aj pri kalamitách a väčších výpadkoch v širšom regióne bude nová transformovňa schopná pomôcť pri zásobovaní cez alternatívne okruhy,“ vysvetlil Macúš.
Zdôraznil, že ide o modernú automatickú technológiu bez stálej obsluhy, ktorú ovládajú dispečeri na diaľku zo žilinskej centrály.

Stredoslovenská distribučná preinvestovala na Kysuciach v posledných rokoch už viac ako desať miliónov eur. Strategickým projektom bola rekonštrukcia vedenia veľmi vysokého napätia medzi Kysuckým Novým Mestom a Čadcou. Práve toto vedenia napája novú transformovňu v Krásne.

Prečítajte si aj: Krásno nad Kysucou napreduje, trafostanica pomôže jeho ďalšiemu rozvoju

 

Foto: Stredoslovenská distribučná, a. s.,
Vlastný archív

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: