vseobecny lekar oscadnica medmedicalO aktuálnom stave v zdravotníctve sme sa porozprávali s Mudr. Andriim Karpevychom, všeobecným lekárom pre dospelých z Medmedical Klinik v Oščadnici.

Všeobecne na celom Slovensku začína byť situácia v ambulanciách všeobecných lekárov vážna. Mnoho z nich totiž ukončuje svoju kariéru, najmä kvôli odchodu do dôchodku a v dedinách a mestách častokrát nemajú za seba náhradu. Pánovi doktorovi sme položili zopár otázok, ktoré sa týkajú aj tejto problematiky.

Pán doktor, s akými obavami vás v súčasnosti pacienti kontaktujú? Je situácia naozaj vážna?

Áno, podľa telefonátov sa zdá byť situácia zlá. Pacienti volajú a majú obavy z toho, že stratili svojho všeobecného lekára a nevedia čo ďalej. Sú aj takí, ktorí patria k lekárovi, ktorý sa rozhodol ukončiť svoju prácu čo im vopred oznámil, aby sa vedeli zariadiť a teraz nemajú nového lekára.

Čo si myslíte, prečo táto situácia na Slovensku vznikla?

Kameňom úrazu je to, že v ambulanciách všeobecných lekárov pracujú lekári ktorí majú vysoký vek a nemajú za seba náhradu.

Aká veková kategória pacientov vás najčastejšie kontaktuje?

Sú to ľudia rôznych vekových kategórií, ale myslím, že najväčšie percento tvoria ľudia v produktívnom veku, pre ktorých je najvzácnejší čas. Musia chodiť do práce, potrebujú preventívne prehliadky a čas pre nich zohráva veľkú úlohu. Nemôžu si dovoliť čakať hodiny v čakárni na výmenný lístok.

A u vás nie sú dlhé čakacie doby?

Nie, v našej ambulancii pracujú dvaja lekári a výhodou je tiež, že v Medmedical Klinik objednávame na presný čas.

Majú vaši pacienti aj iné výhody okrem tejto, ktoré by ste mohli spomenúť?

Myslím, že jednou z najväčších výhod je to, že majú pacienti množstvo špecializovaných ambulancií pod jednou strechou a tým pádom vieme rýchlejšie diagnostikovať ochorenie a následne ho liečiť.

vseobecny lekar oscadnica medmedical v

Čo to konkrétne znamená?

Uvediem vám to na príklade. Ráno sa zobudíte s príšernou bolesťou chrbtice. Ak ste našim pacientom, tak vás promptne objednáme k nám do ambulancie všeobecného lekára kde vás vyšetríme, na stacionári vám podáme infúznu liečbu, prípadne lokálny obstrek. Podľa závažnosti zdravotného stavu vás odporučíme do starostlivosti neurológa, neurochirurga alebo zahájime rehabilitačnú liečbu. Zdravotný problém, ktorý by ste inde riešili pár mesiacov, tak bude v Medmedical Klinik podchytený do niekoľkých dní.

Uvediete nám ešte ďalší príklad?

Prechladli ste na zimnej turistike a cítite silné urologické ťažkosti. My vás objednáme na presný čas, vyšetríme vás, odoberieme vám vzorky (moč, krv) za účelom zistenia zápalových parametrov a v prípade potreby vás odporučíme k urológovi, ktorý vás vyšetrí. Vzorky moču odošleme do laboratória a na základe ich výsledkov môže byť liečba zahájená rýchlo a vaše ťažkosti tak vyriešime pod jednou strechou.

Mohli si to takto vyskúšať už aj noví pacienti počas decembra?

Áno, množstvo pacientov už navštívilo našu ambulanciu a aj ďalšie špecializované ambulancie tu v Medmedical Klinik. Rýchlosť vybavenia ocenili najmä počas tohto chrípkového obdobia.

Môžu sa k vám pacienti naďalej hlásiť do vašej ambulancie?

Áno, tak ako som spomenul, na ambulancii pracujeme dvaja lekári- ja a pani doktorka Mudr. Irena Kožáková a naďalej prijímame nových pacientov.

Ako sa stať pacientom vašej ambulancie?

1.Vypíšete si toto tlačivo >>  a prinesiete ho k nám na ambulanciu všeobecného lekára. V prípade ak nemáte možnosť vytlačiť si tlačivo vopred, radi Vám s tým na klinike pomôžeme.
2. Vypísané tlačivo odovzdáte v našej ambulancii, kde sa o zvyšok postaráme. Vašu zdravotnú dokumentáciu si vyžiadame priamo od vášho predchádzajúceho lekára, takže už k nemu nemusíte zbytočne merať cestu.
Ak stihnete odovzdať tlačivo do konca januára 2023, od 1.2. 2023 sa stanete našim pacientom.

Máte zmluvu so všetkými poisťovňami?
Áno, ambulancia je zmluvným partnerom všetkých 3 poisťovní (VŠZP, Dôvera, Union) a pacienti tu neplatia žiadne poplatky.

Pán doktor, ďakujeme za rozhovor.

  • Aj ja ďakujem a v prípade akýchkoľvek otázok nás môžete kontaktovať telefonicky (041/5092 112, 041/5092 113, 0949 000 113) alebo emailom na: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Reklamný článok

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: