bystricka cyklomagistrala 007Podarí sa vzkriesiť projekt "Strieborná Kysuca"?

Určite mnohí z Vás už o tomto projekte počuli, ale pre tých ostatných aspoň stručný popis, o čo vlastne ide. Strieborná Kysuca je dlhodobá snaha o vytvorenie cyklochodníka alebo cyklo-dopravnej cesty z Čadce do Makova, ktorá by viac-menej kopírovala rieku Kysuca. Malo by to veľký význam najmä pre oblasť horných Kysúc, ale v náväznosti aj na celé Kysuce. Jej význam by bol tak v možnosti alternatívnej dopravy Kysučanov na veľmi frekventovanom úseku Čadca-Makov, rekreačný, ale aj veľký prínos by to malo v rozvoji cestovného ruchu.

Úvahy nad týmto projektom sa začali už viac ako pred 10 rokmi. V roku 2014, 2015 sa mu začala venovať OCR Kysuce, kedy bol vytvorený projekt celého cyklochodníka a boli zabezpečené vyjadrenia od zúčastnených štátnych orgánov. Po tomto kroku bola dokumentácia posunutá starostom dotknutých obcí aby pracovali na vysporiadaní pozemkov. Na tejto fáze sa pracuje viac či menej úspešne dodnes.

Určite si mnohí z Vás povedia, že ubehlo viac ako 10 rokov a chodník nikde! Súhlasím s Vami, ale na druhej strane nie je vôbec jednoduché presvedčiť stovky majiteľov pozemkov, kadiaľ by mal viesť cyklochodník, aby súhlasili s touto dobrou vecou a svojim súhlasom sa stali vlastne spolutvorcami tohto jedinečného projektu.

Čo sa zmenilo a prečo sa snažíme tento projekt vzkriesiť?

1. Je pripravený nový zákon o cyklochodníkoch a cyklocestách z dielne ministerstva dopravy, ktorý by mal ujasniť pravidlá dotácii a budovania cyklochodníkov. Zákon momentálne prechádza pripomienkovaním vo výboroch NR SR. Pokiaľ všetko prejde, tak jeho účinnosť by mala byť od 1.7.2019. Pevne veríme, že jeho súčasťou bude aj zjednodušenie vysporiadania pozemkov pod cyklochodníkmi.

2. Vytvorila sa partia ľudí, ktorým záleží na Kysuciach a chcú vytvárať veci, ktoré tú po nich ostanú a Kysučanom spríjemnia život.

3. OCR Kysuce ako oprávnená organizácia zastreší v počiatku celý tento projekt a na svojej valnej hromade odsúhlasila vytvorenie pracovnej skupiny, ktorej súčasťou budú starostovia všetkých dotknutých obcí, moja osoba ako koordinátor celého projektu a ľudia, ktorí sa či už propagácii Kysúc alebo samotnému rozvoju cyklotrás venujú už dlhší čas.

4. Ďalšími významným plusom je aktivita primátora Milana Guru a mesta Čadce, ktorí sa pustili do mestských cyklotrás a to nielen vo fáze úvahy, ale časť z nich sa začne už tento rok realizovať.
Jedná sa o úseky Kýčerka - Kysucké múzeum, Kysucké múzeum-Horelica. Projekčne je pripravený ďalší úsek z Horelice do Krásna nad Kysucou a podľa najnovších informácii je p. primátor v jednaní s povodím Váhu o úseku mestská plaváreň až po Rakovú.

Takže milí Kysučania, toto sú konkrétne kroky, ktorými sa projekt "Strieborná Kysuca" opäť vzkriesi a verte mi, že snahou nás všetkých, je doviesť ho do úplného konca a opäť o niečo zlepšiť život Kysučanov.

Držte nám palce a my Vás budeme pravidelne informovať o napredovaní!

Radovan Jakuš - koordinátor projektu

 

Použité fotografie sú z Bystrickej cyklomagistrály, ktorá slúži už niekoľko rokov

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: