zahrada marian pitelt008Pred pár dňami nás zaujali fotografie krásnej záhrady v Starej Bystrici. Oslovili sme majiteľa Mariána Pitela, ktorý nám ju poukazoval.

Marián Pitel sa venuje záhrade zhruba 15 rokov a za ten čas vyskúšal pestovať rôzne druhy rastlín a stromov. Postupne zveľaďuje svoju záhradu v Starej Bystrici vo svahu za domom a dnes je to už krásna zelená oáza. Tým, že sa stretáva s ďalšími nadšencami do záhrad a rád navštevuje aj iné záhrady, rozhodol sa aj tento rok prihlásiť do akcie Víkend otvorených parkov a záhrad. Tento rok sa koná jubilejný XV. ročník tohto podujatia. V dňoch 2.-4.júna 2023 budete mať jedinečnú príležitosť navštíviť viac ako 110 verejných i súkromných parkov a záhrad z územia celého Slovenska. Medzi nimi je aj táto záhrada v Starej Bystrici.

V čom spočíva myšlienka podujatia Víkend otvorených dverí parkov a záhrad? Ako ste sa o ňom dozvedeli a čo vás inšpirovalo sa prihlásiť?

Cieľom je priblížiť krásu ako aj šíriť myšlienky aktívnej ochrany a kvalitnej údržby našich parkov a záhrad. Ukázať ľuďom, že môžeme mať krásnu záhradu aj doma. Vytvoriť si tak prírodnú klímu v blízkosti domu. Sledovať vývoj a rast rastlín a stromov. Ukázať ľuďom, že nie všetko je betón a že klíma sa mení aj tu na Kysuciach a je fajn si zasadiť pri dome strom a tak si vytvoriť miesto na oddych a relax.

Ako som sa o akcii dozvedel? Cez sociálne siete ma inšpirovala známa, s ktorou sa aj stretávame. Videl som jej záhradu na živo a ona bola tiež zapojená do tohto podujatia. Tak som sa nechal nahovoriť aj ja.😀

Spomínali ste, že už máte prvý ročník za sebou. Kedy to bolo a ako naň spomínate?

Prvý teda nultý ročník bol pred dvoma rokmi a to počas korony. Spomínam si na to veľmi dobre. No keďže boli práve vtedy prísne pravidlá a podmienky čo sa týka návštev, množstva ľudí, dezinfekcie a podobne, tak som to veľmi nezverejňoval a nerozširoval, ale o to viac som sa mohol venovať ľuďom. Ukázať im záhradu, sprevádzať ich a odpovedať na ich otázky.

Napriek tomu ste mali návštevníkov?

Áno, bolo ich asi 50.

zahrada marian pitelt003

zahrada marian pitelt006

zahrada marian pitelt011

Aj vy ste takto navštívili nejaké záhrady či parky?

Samozrejme. Keďže som na sociálnych sieťach, tak tam sa stretávam cez skupinu Klub milovníkov prírody s ľuďmi mojej krvnej skupiny a s nimi sa občas dohodneme a ideme či už do botanickej záhrady v Bratislave alebo Arboreta v Mlyňanoch. Na konci sezóny sa dohodneme a máme aj posedenie pri skvelom guláši, kde preberieme všetko možné. Okrem spomínanej skupiny rád chodím na výstavy či už v Olomouci v Bratislave alebo pred nedávnom bola v Žiline pri Budatínskom zámku.

Čo vás najviac zaujíma keď ste v inej záhrade? Jednotlivé rastliny, stromy alebo sa na to pozeráte skôr ako na celok?

Keď som v inej záhrade tak ma zaujíma v prvom rade ako je záhrada upravená, aké zaujímavé stromy sú v nej zasadené, aj aké sú tam rastliny a skalničky. Rastlín je strašne veľa, ale také špeciálne má len ten, koho záhrada aj baví a je to jeho koníček.

zahrada marian pitelt012

Kde chodíte na inšpirácie?

Pre mňa je inšpiráciou napríklad aj prechádzka v prírode. Samozrejme, foto záhrad na sociálnych sieťach, navštevovanie spomínaných párkov a iných záhrad. Každá má niečo iné, je niečím iným špecifická a zaujímavá. A to práve preto, že jej majiteľ tam vložil kus seba, preto hovorím, že každá záhrada je niečím výnimočná.

Spomínali ste, že ste taká skupinka záhradníkov či nadšencov. Radíte si medzi sebou čo spraviť v záhrade či sezóne?

Najskôr sme sa poznali len cez písanie správ. Neskôr to boli aj osobné stretnutia a odporúčam každému. Každé stretnutie s ľuďmi, hlavné s tými skôr narodenými mi dá veľmi veľa. Predsa majú viac skúseností, viac informácií, ktoré niekedy ani v knižke možno nenájdete.

A áno, samozrejme si aj radíme medzi sebou a každé stretnutie prebieha tak, že každý donesie svoje prebytky zo záhrady a nastáva taká menšia burza rastlín 😀 Takže keď sa niekde stretneme, viete si to predstaviť. Okrem rastlín každý donesie aj koláče, pohostíme sa a popri tom všeličo preberieme.

Inak povedané, roky skúsenosti sa musia niekde odzrkadliť. Tá burza je výborný nápad. Čo sa týka záhrady, ste skôr zástanca okrasných záhrad alebo si viete predstaviť aj kombináciu s úžitkovou záhradou?

Myslím, že každý keď rieši záhradu, by mal myslieť aj ako na okrasné, tak aj na ovocné stromy a nezabudnúť si zasadiť aj dáku zeleninu. Každý vám dá za pravdu, že tá doma pestovaná je predsa o inej chutí ako tá kupovaná.

zahrada marian pitelt004

Čo zaujímavé môžeme nájsť vo vašej záhrade? Vidím, že máte radi kameň a hojne ho používate. Robíte si to všetko sám?

V mojej záhrade môžete nájsť rôzne štepené stromčeky tzv. čarovníky rôznych kultivarov borovíc, jedličiek alebo smrekov. Potom sa u mňa nájde aj záhradná orchidea, mrazuvzdorné kaktusy, ale aj záhradný cyklamén. Kameň? Áno ten mám rád a keďže mám svahovitú záhradu, musel som vyriešiť jej tvar a ako bude celá vyzerať. Začal som robiť kamenné múriky a zaujímavosťou je aj kamenné oko.

Čo sa týka práce, to si viac-menej robím všetko sám. Keď je toho veľa, pomôžu mi známi a o starostlivosť čo sa týka polievania vďačím rodičom, ktorí sa na to podujali, za čo im ďakujem.

Kamenné oko ma taktiež zaujalo. Je to veľmi výrazný prvok vo vašej záhrade. Ako vám to napadlo? Čo znázorňuje?

Chcel som niečo zaujímavé v záhrade, niečo čo iní nemajú, niečo dominantné. Najskôr som si všetko nakreslil a potom to bolo treba spraviť. A čo znázorňuje? Je to okom záhrady ako takej.

zahrada marian pitelt009

K záhrade patrí voda. Aký je váš názor na jazierka?

Každá záhrada by mala mať aspoň nejaký vodný prvok. U mňa nájdete malé jazierko aj keď snom bolo aj väčšie. Je to sen, ktorý som odložil na neskôr najmä kvôli jeho údržbe. Chcel by som upozorniť každého, kto si chce založiť jazierko, aby si to dobre zvážil a rozmyslel či bude mať naň čas. Lebo jazierko je také väčšie akvárium, o ktoré sa treba starať. Ak neuvažujete nad jazierkom, stačí si zabezpečiť aspoň vtáčie pitko, ktoré je tiež fajn doplnok záhrady.

Čo je vtáčie pitko? Približte to našim čitateľom.

pitko

Je to nádoba, z ktorej sa vedia vtáčiky napiť alebo aj okúpať, ten pohľad na ne je krásny. Netreba zabúdať na našich operencov, sú našimi prírodnými ošetrovateľmi pred škodcami a tiež pred hmyzom.

Super nápad...  Keď sa vrátime opäť na začiatok - aj tento rok ste sa prihlásili na Víkend otvorených záhrad a parkov, ktorý sa bude konať 2.- 4.júna 2023. Na čo sa môžu návštevníci tešiť?

Návštevníci sa môžu tešiť na ukážku trvalkového záhonu, ktorý teraz zdobí výrazný okrasný cesnak, krásne rozkvitnuté rododendróny a ukážku záhrady vo svahu. Ten je isto dobrou inšpiráciou aj pre tých, ktorí sa chystajú tvoriť svoju záhradku a majú ju vo svahu. Najlepšie je prísť osobne a presvedčiť sa, čo moja záhrada skrýva. Samozrejme, ak bude na to čas, tak aj poradím a zodpoviem otázky návštevníkov.

Super, budeme sa tešiť na víkend a myslím, že môžeme touto cestou pozvať záujemcov na návštevu vašej záhrady dňa 3.júna (sobota) od 8:00 do 18:00 prípadne podľa záujmu.

Záhrada sa nachádza v centre Starej Bystrice, kúsok od Slovenského orloja (nad základnou školou).

Marián, ďakujeme za váš čas a prajeme veľa zaujímavých nápadov a rastlín do vašej záhrady.

otvorene zahrady

Zhovárala sa Janka Kolembusová
Foto: Marián Pitel a J. Kolembusová

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: