municia stara bystricaPri kopaní kanalizácie v centre obce Stará Bystrica sa našla pancierová päsť z druhej svetovej vojny.

Starosta obce PhDr. JUDr. Ján Podmanický zverejnil správu na sociálnej sieti:" Pri kopaní kanalizácie v centre obce Stará Bystrica sa našla pancierová päsť z druhej svetovej vojny. Nájdenú pancierovú päsť privolaný policajný pyrotechnik vyňal z pôdy a bola odvezená na následnú likvidáciu."

municia stara bystrica nalez

 

Ťažké boje v Starej Bystrici v roku 1945

PhDr. Marián Liščák, PhD., historik Kysuckého múzea nám priblížil okolnosti tohto obdobia, z ktorej munícia pochádza: "V apríli roku 1945 zažila Bystrická dolina prechod fronty. Už 6. apríla oslobodili obce Novú Bystricu, Riečnicu a k Starej Bystrici patriacu Harvelku jednotky Červenej armády pod vedením plukovníka Vinogradova. Frontová línia sa však zastavila na rozhraní Starej a Novej Bystrice, kde sa Nemci rozhodli klásť sústredenejší odpor.

stara bystrica historicke fotografie 029Frontou zničený kostol zasiahnutý 15. delostreleckými ranami. V dedine vtedy zhorelo 142 domov.

Obyvatelia centra Starej Bystrice sa doslova v poslednej chvíli stihli ukryť v neďalekej doline Senkov. Už 8. apríla zasypal Starú Bystricu dážď granátov, čo spôsobilo katastrofálny požiar, ktorý zničil celé centrum obce.

kostol stara bystricaZhorený dom organistu pri prechode fronty.

Vážne poškodený bol aj kostol. Frontová línia medzi Starou a Novou Bystricou bola prelomená až 26. apríla, kedy do Starej Bystrice prenikli ruské jednotky."

put do senkovaPrvá púť do Senkova v roku 1950

 

Pozor na podobné nálezy

Keďže sa v tejto dobe kope kanalizácia v celej Bystrickej a Oščadnickej doline, polícia upozorňuje, že v prípade akéhokoľvek nálezu predmetu, ktorý by mohol byť muníciou upozorňuje občanov, aby v žiadnom prípade s týmto nálezom nemanipulovali. Nález je nutné čo najskôr oznámiť na Polícii alebo na čísle 158. Miesto je potrebné zabezpečiť pred vstupom ľudí a to až do príchodu policajnej hliadky, prípadne pyrotechnika aby nedošlo k prípadnej nehode.

Autor: redakcia
Foto: Stará Bystrica

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: