prezidentka navsteva zsk 004Prezidentka počas dvojdňovej návštevy Žilinského samosprávneho kraja v dňoch 15.-16.8.2019 navštívila Úrad Žilinského samosprávneho kraja v Žiline, závod Kia Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom a CSS Letokruhy na Vlčincoch. Výjazd do Žilinského kraja je pre prezidentku prvým v rámci návštev regiónov Slovenska.

Prvým miestom, ktoré prezidentka 15. augusta 2019 navštívila bol Úrad Žilinského samosprávneho kraja v Žiline, kde sa stretla so župankou Erikou Jurinovou a poslancami.
Erika Jurinová o stretnutí hovorí: "Hovorili sme najmä o sociálnych veciach, ale aj dopravnej infraštruktúre. Dostali sme prísľub morálnej podpory v tlaku na vládu, aby sa projekty nezastavovali a pokračovala výstavba dôležitých diaľničných úsekov." Dodáva, že pani prezidentku zaujímali aj aktivity kraja v oblasti životného prostredia a prípravy na klimatické zmeny: "Informovali sme ju o príprave nového územného plánu, a akým spôsobom budeme vťahovať občiansku spoločnosť do problematických oblastí, týkajúcich sa najmä odpadového hospodárstva."

Včera 15. augusta tiež prezidentka zavítala aj do závodu Kia Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom. Ide o prvý výrobný závod, ktorý počas svojho funkčného obdobia navštívila. Stretla sa tu s najvyšším vedením spoločnosti, prezrela si výrobné priestory karosárne a montáže. "Pani prezidentka v krátkom brífingu s novinármi na konci návštevy Kia Motors Slovakia vysoko ocenila profesionalitu a kvalitu zamestnancov našej spoločnosti," informuje hovorca Kia Motors Slovakia Ján Žgravčák.

navsteva kia prezidentka caputova

Prezidentka o problémoch s infraštruktúrou v kraji hovorí: "Jedným z najväčších problémov v tomto regióne je infraštruktúra, ktorá nie je dobudovaná. Aj s predstaviteľmi Kia Motors Slovakia sme sa rozprávali o tom, že roky nedobudované diaľnice sú problémom aj z hľadiska podnikania. Je to výzva, ktorú je potrebné naplniť."
Vyjadrila sa o situácií, v ktorej je momentálne Veľká Británia: „Vieme, že Veľká Británia je jedným z najväčších exportných trhov pre naše automobilky. A ak dôjde k Brexitu bez dohody, tak to s najväčšou pravdepodobnosťou bude mať dopad aj na našu automobilovú produkciu.“

Návštevu prezidentky ocenil prezident spoločnosti Kyong-Jae Lee: „Sme veľmi radi, že pani prezidentka prišla do nášho regiónu a náš výrobný závod bol prvým, ktorý navštívila, spomedzi všetkých automobilových fabrík na Slovensku.“

Dnes 16. augusta 2019 prezidentka navštívila zariadenie CSS Letokruhy v pôsobnosti Žilinskej župy a mestský Denný stacionár a Denné centrum vo Vlčincoch. Letokruhy majú takmer tri stovky klientov, čím patria k najväčším zariadeniam sociálnych služieb na Slovensku. ,,Zapôsobili na mňa obidve zariadenia, aj mestské aj vyššieho územného celku. Rozprávala som sa s vedením aj s klientami týchto zariadení. Veľmi som rada, že klienti sú spokojní, to je hlavné,“ povedala prezidentka Zuzana Čaputová.

O problémoch, ktorým čelia zariadenia, ktoré sa starajú o seniorov a medzi ktoré patrí nízky počet lôžok a poddimenzovaný počet opatrovateľov na Slovensku sa vyjadrila:,,Toto je to, čo treba na Slovensku zmeniť. Je naozaj treba oceniť prácu opatrovateľov a opatrovateliek, lebo počet seniorov bude iba stúpať. Sme jedna z najrýchlejšie starnúcich krajín v Európskej únií, a preto je nesmierne dôležitá téma dlhodobej starostlivosti o seniorov.“

Zdroj textu a foto: Žilinský samosprávny kraj, Kia Motors Slovakia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: