Predné zelené svetlo sa testovalo v Čadci a ďalších mestách, teraz sa o vynález zaujímajú aj v Taliansku.

V Čadci či iných mestách si chodci mohli všimnúť predné zelené svetlo na autách a autobusoch, ktoré signalizuje chodcom, že vodič ich registruje a spomaľuje. Tento bezpečnostný prvok si dala patentovať firma z Čadce, cieľom projektu je zvýšiť bezpečnosť chodcov a plynulosť cestnej premávky. Okrem Čadce sa svetlo testovalo v Žiline, Trenčíne, Bratislave i v Nemecku.

Za nápadom stojí slovenská spoločnosť z Čadce, ktorá si ho nechala patentovať.  

O téme informovala RTVS v televíznom spravodajstve aj na webe spravy.rtvs.sk. Viac ako tri štvrtiny chodcov tento bezpečnostný prvok privítalo. Podľa Kristiána Čulíka z Katedry cestnej a mestskej dopravy Žilinskej univerzity bolo negatívnych reakcií málo.

O projekt teraz majú záujem aj v Taliani, ktorí prišli do Trenčína si ho pozrieť a inšpirovať sa. Projekt sa má realizovať v regióne Ancona, kde ho majú skúšať v septembri, vtedy by testovanie na Slovensku malo byť ukončené.

Portál spravy.rtvs.sk cituje Gianandrea Eroliho, projektového manažéra z Talianska: „Treba pogratulovať vašej spoločnosti, že bola prvou ktorá realizuje takýto úžasný projekt. Čo sa týka regiónu Ancona, kde sa bude realizovať projekt v Taliansku, v porovnaní s Trenčínom ide o veľmi podobné regióny s približne rovnakou populáciou.“ 

autor: redakcia
foto: mesto Čadca

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: