lisky vakcinaciaV piatok 15.10.2021 začala orálna vakcinácia líšok proti besnote. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR prosí občanov o zvýšenú pozornosť.

Od 15. októbra do 31. októbra 2021 prebieha jesenná vakcinácia líšok proti besnote. Leteckou pokládkou plošne umiestnia 367 796 návnad LYSVULPEN, ktorá obsahuje modifikovaný oslabený vakcinačný kmeň besnoty SAD Bern.

Ako ich rozpoznáte?

Zmes je naplnená do plastikových toboliek (blistrov), ktoré sú obalené návnadovou hmotou. Návnada je čiernohnedej farby, guľatého alebo hranatého tvaru, pevnej konzistencie. Vakcinačné návnady sú v čase aplikácie v zmrazenom stave.

Vyvarujte sa kontaktu s návnadou

Pre človeka je vakcinačná návnada pri bežnom zaobchádzaní neškodná. Napriek tomu však prosia, aby ste sa vakcinačných návnad nedotýkali, nezbierali ich a v čase vakcinácie nevodili do lesa psov. V prípade kontaktu očkovacej látky so sliznicou alebo čerstvým poranením je potrebné vyhľadať lekárske ošetrenie. Pri kontakte rúk s očkovacou látkou je potrebné si ruky dôkladne umyť mydlom, prípadne dezinfikovať. Ak narazíte na vakcinačnú návnadu, urýchlene opustite miesto nálezu z dôvodu minimalizácie pachovej stopy, ktorá by mohla líšku odradiť.

Kde sa budú pokladať vakcíny

Vakcíny sa letecky budú pokladať aj na území okresov Čadca a Kysucké Nové Mesto.

zdroj: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: