kontrola hraniceOd pondelka 15. februára nás čakajú zmeny. Každý, kto prichádza na Slovensko bude musieť opäť povinne nastúpiť do karantény. Výnimky pre pendlerov zostávajú, upresnené budú v piatok.

Od pondelka po príchode zo zahraničia a to z akejkoľvek krajiny treba rátať s povinnou karanténou. "Výnimky pre pendlerov má doriešiť vyhláška hlavného hygienika najneskôr v piatok," upresnil minister zdravotníctva Marek Krajčí. 

Pred prekročením hraníc si nezabudnite vyplniť registračný formulár eHranica.

Karanténa na 14 dní

Od pondelka bude pre ľudí, ktorí prichádzajú zo zahraničia povinná domáca karanténa. Vstup na územie Slovenska bude podmieňovať vyplnenie formulára, ktorý budú pracovníci polície kontrolovať. V prípade ak občan nebude mať možnosť domácej karantény, nahradí ju štátna.

Najskôr na ôsmy deň absolvujú PCR test, v prípade negatívneho výsledku budú môcť karanténu prerušiť.

Z dôvodu sprísnených kontrol na hraniciach (budú zrejme kontrolovať každého prichádzajúceho) sa predpokladá, že sa budú tvoriť kolóny. 

Výnimky pre pendlerov - aj pendleri budú potrebovať PCR alebo antigénový test nie starší ako sedem dní plus potvrdenie o tom, že sú pendleri.

Sprísnený režim má platiť do konca februára

Takýto režim má platiť do konca februára. „Môže sa sprísniť, potom by sme mohli prejsť aj na povinnú štátnu karanténu,“ informoval minister zdravotníctva. Ak by bolo potrebné sprísňovanie, riešilo by sa to od 1. marca.


Česko zaradilo Slovensko medzi vysoko rizikové krajiny

Ak cestujete zo Slovenska do Českej republiky budete potrebovať už od piatku dva PCR testy – pred samotným vstupom, ale aj po ukončení povinnej päťdňovej karantény. Opatrenie je platné pre osoby, ktoré strávili na Slovensku za posledných 14 dní viac ako 12 hodín. Platia tam výnimky pre pobyt do 12 hodín pre deti, tranzit, pendlerov a ľudí, ktorí už covid prekonali.

Od stredy bol sprísnený vstup Slovákov do Rakúska – v tomto prípade sa aj pendleri musia preukázať 7-dňovým PCR testom a registrovať sa. Kto test nemá, tomu do krajiny dovolia vstúpiť s musí si test urobiť do 24 hodín. Následne po teste začne plynúť desaťdňová karanténa, ktorú možno ukončiť testom na piaty deň.

autor: redakcia
foto: Polícia SR

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: