50eur bankovkaTentokrát sa objavila v obci Skalité falošná 50,-€ bankovka. Polícia vyzýva občanov na zvýšenú pozornosť pri preberaní hotovosti.

Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Čadci upozorňuje občanov na Kysuciach na opätovné falošné bankovky. Dňa 1.10.2020 boli takéto bankovky zadržané v obci Skalité.
Polícia to vyšetruje ako zločin spáchanie falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov. Ľudia, ktorí disponovali falšovanou menou boli pravdepodobne občania Českej republiky.

"Vyzývame preto obyvateľov a podnikateľov, aby venovali zvýšenú pozornosť pri prijímaní platby bankovkou v hodnote 200,-€ a 50,-€ a kontrolovali ich ochranné prvky" upozorňuje na uvedenú skutočnosť Polícia SR.

Čo robiť ak sa nám do rúk dostane takáto bankovka?

"Pri vzniku podozrenia, že bankovka vykazuje znaky falzifikátu, odporúčame aby bankovku neprijali a o uvedenej skutočnosti ihneď informovali políciu na č. 158, pričom je potrebné sa zamerať na osobu predkladateľa - jeho opis, typ vozidla, farbu, evidenčné číslo vozidla do ktorého osoba nastúpila a akým smerom z miesta odišla (nakoľko je predpoklad, že páchateľ sa pri uvádzaní bankoviek do obehu pohybuje na motorovom vozidle)." dodáva hovorca Polície SR

Odbor kriminálnej polície Čadca vykonáva preverovanie vo veci trestného činu falšovanie, pozmeňovanie a neoprávnená výroba peňazí a cenných papierov podľa § 270 ods.2 Trestného zákona, ktorého skutku sa dopúšťa doposiaľ nestotožnený páchateľ tým, že uvádza do obehu falzifikáty 200,-€ alebo 50,-€ bankoviek. Bankovky uvádza do obehu v malých prevádzkach, kde vykonáva menšie nákupy do 10,-€ a platí falošnou bankovkou.
V mesiaci august polícia zaznamenala minimálne tri takéto prípady na Horných Kysuciach.

bankovka znaky

Ako zistím, že sa jedná o falzifikát?

"Kvalita zadržaných falzifikátov je prevažne dobrá. Napriek uvedenej skutočnosti je možné falzifikáty odhaliť aj bez použitia technických pomôcok, ak sa prijímaniu peňazí venuje dostatočná pozornosť.
Falzifikáty sú rozpoznateľné od pravých bankoviek použitím jednoduchého testu, ktorý spočíva v skúške hmatom, pohľadom a naklonením. Kombináciou týchto krokov je možné odhaliť falošnú bankovku," priblížila nám pracovníčka NBS.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: