ruska kysuce coronaNa severe Slovenska v obci Povina sa nespoliehajú na pomoc od štátu. Zdravie občanov im je prvoradé a preto sa rozhodli, že si ochranné rúška ušijú svojpomocne.


„Oslovila som Danku, ktorá má v našej obci chránenú krajčírsku dielňu, či by nám pomohla so šitím ochranných rúšiek“, Neváhala, odsunula svoju prácu a vrhla sa do práce.

Včera sa v dielni začalo pracovať od rána, starostka obce Alena Dudeková látky strihala, žehlila, pripravovala pre Danku, ktorá všetky kusy zošívala a rúško dostávalo svoju podobu. Do prác sa zapojili aj členovia rodiny, Melanka pomáhala v dielni, starostkina svokra Majka šila rúška doma.
Dôkladné ušitie bavlneného rúška si vyžaduje svoj čas a aby sa čo najrýchlejšie dostali k ľuďom, do šitia sa pridali i ďalší občania Poviny, HankaMiško, ktorí rúška šijú tiež v domácom prostredí.

Ochranné rúška však nezaťažia obecný rozpočet.

„V súčasnom období prebieha dorovnanie mzdy všetkým starostom. Minulý rok som toto dorovnanie mzdy darovala včelárom, tento rok som sa rozhodla vzhľadom na naliehavú a život ohrozujúcu situáciu peniaze použiť na nákup a šitie ochranných rúšok pre našich občanov“, dodala starostka obce.


Rúška momentálne šije Danka Vargová v chránenej dielni, Mária Dudková, Michal SteinigerAnna Staňová. „Všetkým týmto ľuďom patrí obrovské poďakovanie za ich čas i prácu, budeme sa snažiť ušiť čo najviac ochranných rúšok, najskôr ich bezplatne darujeme najzraniteľnejším občanom – seniorom, potom deťom a ostatným, ktorí o rúško prejavia záujem.“, na záver poďakovala starostka.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: