rusenie posty 1V niektorých obciach na Kysuciach idú zatvárať pošty. Obciam Povina a Dunajov prišiel oznam o uzatvorení pobočky Slovenskej pošty.

Obce Povina a Dunajov pripravujú petíciu na zachovanie pošty vo svojich obciach.

Pýtali sme sa preto Slovenskej pošty na dôvody tohto konania.

"Slovenská pošta prispôsobuje pobočkovú sieť potrebám a pohybu obyvateľov. Pred tým, ako dôjde k definitívnemu rozhodnutiu o ukončení prevádzky pobočky Slovenská pošta detailne analyzuje vyťaženosť a fungovanie danej pošty. Slovenská pošta je s vedením obcí a miest v pravidelnom kontakte, pričom témou rokovaní je nielen nastavenie poštových služieb, ale aj celková využiteľnosť služieb a pôsobenie pobočiek v obciach a mestách" uviedla hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská.

Termín zrušenia pošty v Povine je 1. november 2019.

Ako ďalej uviedla vo svojej správe hovorkyňa Slovenskej pošty: "Pošta v obci Povina patrila už niekoľko rokov medzi najmenej vyťažené pobočky na Slovensku. Záleží nám na zvyšovaní kvality služieb a spokojnosti zákazníkov. Naším cieľom je efektivizovať a modernizovať poštu.
Poštové služby vrátane vyplácania dôchodkov zákazníkom priamo v obci Povina zabezpečíme v plnej miere rovnako ako doposiaľ, pričom služby zastreší nástupnícka pošta. Poštové služby pobočky v obci Povina zastreší pobočka v Kysuckom Novom Meste, vzdialená približne 4 km.
Pošta Povina s nízkou návštevnosťou, teda nevyužívaním služieb na pošte zo strany zákazníkov a zvyšujúcimi sa nákladmi na jej prevádzkovanie jednoznačne dlhodobo vykazovala stratu" dodala hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská.

rusenie posty 4

 

Opýtali sme sa preto na názor aj starostov dotknutých obcí.

Starostka obce Povina PhDr. Alena Dudeková: "V júni sme mali rokovanie s riaditeľkou pošty, kde nám tvrdila, že pošta bude otvorená minimálne do konca roka. Preto bolo pre mňa nepochopiteľné, keď sme obdržali list o zatvorení pošty v našej obci. Rozhodli sme sa však o našu poštu zabojovať. Informujeme občanov o situácii a dnes sme spustili petíciu na zachovanie pobočky. Na ich vykazovanú stratu môžem povedať len toľko, že je to spôsobené zlými otváracími hodinami. Otváracie hodiny sú nastavené vyslovene len pre dôchodcov, ktorí sú doma a pre mamičky, ktoré sú na materskej dovolenke, bežne pracujúci človek sa nemá šancu na poštu dostať. Sme pripravení s poštou urobiť konsenzus, aby služby pre občanov boli zachované, preto sme im ponúkli bezplatné priestory. Ja osobne si neviem predstaviť, ako to bude vyzerať na pošte v Kysuckom Novom Meste. Už teraz tam človek neraz stojí aj vyše pol hodiny v rade, kým sa vybaví. V prípade, že tam pridelia ešte aj Povinu, situácia sa ešte viac zhorší."

 

Rovnako je na tom aj obec Dunajov. Podľa aktuálnych informácií plánuje pošta ukončiť prevádzku pobočky v obci Dunajov a to k 1. októbru 2019.

"Z pošty sme dostali oznam o plánovanom ukončení pobočky aj v našej obci Dunajov. Napísali sme na poštu list so žiadosťou o prehodnotenie zrušenia pošty." Ako ďalej dodala starostka obce Dunajov Mgr. Milada Chlastáková: "Obec má z demografického hľadiska rastúcu tendenciu a to aj vďaka intenzívnej výstavbe. Obec je ochotná v poskytnúť bezplatne priestory v prípade ponechania pošty. V obci žijú aj starší občania, ktorý nemajú dostatočné zručnosti vybavovať úhrady a iné veci cez internet, využívajú preto služby pošty osobne na pobočke. Pošta Krásno nad Kysucou je vzdialená 4 km, no nie vždy je zabezpečené autobusové spojenie. Dostupné sú tri spoje denne a od vlaku je pošta vzdialená až 1,5km. Nie každý občan je majiteľom motorového vozidla."

Obe obce preto spúšťajú petíciu na zachovanie pošty vo svojich obciach.
Pobočka v obci Snežnica zostáva zachovaná.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: