Výstraha pred silným vetrom platí pre takmer celé Slovensko, na Kysuciach sa môžu tvoriť snehové jazyky a záveje.

Ministerstvo vnútra SR upozorňuje na výstrahy, ktoré vydal SHMÚ na dnešný deň 17.1.2022.

Na takmer celom území Slovenska vydal SHMÚ výstrahy pred vetrom, navyše vydal výstrahy aj pred snehovými jazykmi, snežením a poľadovicou. Pre región Kysuce platia na dnešný deň výstrahy 1. stupňa pred snežení, snehovými jazykmi a závejmi a vetrom. Očakáva sa aj silný vietor na horách.

vystraha vietor shmuVýstraha pred vetrom

 • VIETOR
  Výstraha 2. stupňa pred vetrom platí od 10:00 do nočných hodín na celom západnom a juhozápadnom Slovensku a v okresoch Poprad a Brezno. Pre takmer celý zvyšok územia Slovenska bude platiť prvý stupeň výstrahy.
  Na horách platí v pondelok od 10:00 do 20:00 výstraha 3. stupňa pred mimoriadne silným vetrom, a to pre okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Banská Bystrica, Tvrdošín, Brezno a Poprad.
  Pohyb v horách je v takýchto podmienkach mimoriadne nebezpečný. Horská záchranná služba preto výrazne neodporúča akékoľvek aktivity vo vysokohorskom teréne a ani v nižšie položených lokalitách.
 • SNEHOVÉ JAZYKY A ZÁVEJE
  Výstraha 2. stupňa pred snehovými jazykmi a závejmi platí v pondelok od 12:00 do 0:00 na severnom a časti stredného Slovenska. Pre severozápadné, časť južných a severovýchodné okresy platí výstraha 1. stupňa už od ranných hodín.
 • SNEŽENIE
   V pondelok od 6:00 do 17:00 platí aj výstraha 1.stupňa pred snežením pre severné Slovensko.
 • POĽADOVICA
  Od pondelka 0:00 do 6:00 platí výstraha 1. stupňa pred poľadovicou pre veľkú časť východného Slovenska.

odporucania silny vietor

Rady Polícia Slovenskej republiky ako jazdiť na snehu:

 • ZÁKLAD SÚ ZIMNÉ PNEUMATIKY
 • CIT S PEDÁLOM A VOLANTOM: Pri ovládaní auta je potrebné sa vyvarovať trhavého a prudkého pohybu. To by mohlo viesť k šmyku a následnej nehode. Pri jazde brzdite dlhšie a plynulo, rovnako to platí aj pri rozjazde.
 • BEZPEČNÝ ODSTUP: Na snehu je brzdná dráha oveľa dlhšia a ako sme vyššie spomenuli, hrozí aj nebezpečenstvo šmyku pri náhlom zabrzdení.
 • JAZDITE POMALŠIE
 • ODSTRÁŇTE Z AUTA NÁMRAZU A SNEH: Nevyhnutnosťou je to, aby vodič dobre videl na cestu. Odstránením námrazy z auta zase zabránite padajúcim kusom ľadu, ktoré môžu poškodiť ostatné vozidlá.

Pozrite si predpoveď počasia na Kysuciach >>

autor: redakcia
foto: Polícia SR, SHMÚ

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: