tiktokCieľovou skupinou sú mladí ľudia, prevažne do 20 rokov, silné zastúpenie majú aj mladiství do 15 rokov. Polícia upozorňuje na nástrahy siete.

V súčasnosti je čínska mobilná aplikácia TikTok šiestou najpopulárnejšou sociálnou sieťou na svete. Má viac ako 800 miliónov užívateľov a v počte stiahnutí - takmer dve miliardy - je najsťahovanejšou aplikáciou. Dostupná je vo viac ako 150 krajinách sveta vrátane Slovenskej republiky. Vzhľadom na mladú cieľovú skupinu upozorňuje polícia na nástrahy, ktoré sa s ňou spájajú.


Nástrahy TikToku

tiktok"Obsah TikToku je tvorený krátkymi videami so zvukovým pozadím. Užívatelia sú motivovaní zbieraním srdiečok ako formou pozitívnej reakcie za svoje videá a zvyšovaním počtu sledovateľov svojho komunikačného kanála. Práve v tejto súvislosti je nutné si uvedomiť, že videá sa takýmto spôsobom dostávajú k mase neznámych internetových užívateľov, medzi ktorými sú aj potenciálni páchatelia trestnej činnosti. Neškodné sledovanie zo strany cudzích ľudí sa môže pretransformovať do vydierania alebo kyberšikany. Pri každej modernej technológii a sociálnej sieti je dôležité chrániť si svoje súkromie a obmedziť obsah svojho účtu len pre svojich priateľov, respektíve užívateľov, ktorým prístup k svojmu obsahu majiteľ účtu manuálne schváli," informuje pplk. Ing. Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia PZ.

Dodáva, že prvoradé je dbať na svoje zdravie a bezpečnosť a rovnako aj bezpečnosť svojich blízkych.

"Súčasťou TikToku sú videá, na ktorých sa objavujú sporo oblečení tínedžeri, niekedy vo veku pod 15 rokov. Pred kamerou vystupujú s cieľom pobavenia svojho publika, splnenia výzvy alebo získania uznania za svalstvo, ak sú aktívni športovci. Práve takýto obsah láka anonymných užívateľov, medzi ktorými sú aj pedofili. Tí takýmto jednoduchým spôsobom získavajú bez vedomia majiteľa videí jeho obnažené zábery, sťahujú si ich buď pre vlastnú potrebu, alebo ich šíria medzi svoju komunitu naďalej," hovorí pplk. Ing. Denisa Bárdyová.


Nebezpečné reťazové výzvy

Ako samostatnú súčasť rôznorodosti tejto siete označuje pplk. Ing. Denisa Bárdyová reťazové výzvy, ku ktorým dochádza medzi jednotlivými užívateľmi. Hoci majú niektoré z nich humorný a bezpečný charakter, iné už možno označiť ako nebezpečné, ktoré môžu viesť k poraneniu ich napodobňovateľov.

"Rodičom tínedžerov odporúčame, aby neriešili nové technológie striktným zákazom, ktorý by ich deti mohol ešte viac motivovať k tomu, aby si založili „tajný“ účet proti vôli rodiča. Racionálnejšie je viesť s tínedžermi debatu, v ktorej im budú vysvetlené možné riziká uvedené v tejto tlačovej správe. V prípade mladistvých do 15 rokov odporúčame, aby bol medzi priateľmi/fanúšikmi ich účtov na sociálnych sieťach jeden z rodičov s cieľom kontroly zverejňovaného obsahu," odporúča pplk. Ing. Denisa Bárdyová.

Príklady zo zahraničia ukazujú dokonca účty na TikToku, na ktorých obsahoch sa spoločne podieľajú rodičia so svojimi deťmi. Spolupráca na vtipných videách môže viesť nielen k pobaveniu a stmeleniu vzájomného vzťahu, ale aj kontrolou nad celým obsahom ďalších videí.

 • 9 rád, ako bezpečne používať sociálnu sieť TikTok
  1. Ak si odmietate uzamknúť účet pre svojich priateľov, uvedomte si, že medzi masou neznámych priateľov sú ľudia, ktorí vám môžu a chcú ublížiť, a preto tomu prispôsobte obsah svojich videí
  2. Zverejňujte iba také videá, za ktoré sa nebudete hanbiť
  3. Nezverejňujte také videá a informácie, z ktorých by neznámy človek mohol zistiť v ktorom meste, nebodaj na ulici bývate
  4. V prípade, že vás budú iní užívatelia obťažovať komentármi, zablokujte si ich
  5. Ak šikanovanie z ich strany bude pokračovať naďalej inou formou, obráťte sa na rodiča, kamaráta alebo učiteľa
  6. Nikdy nepristupujte na podmienky ľudí, ktorí by vás takouto formou vydierali, nestraťte svoju hrdosť a vždy situáciu riešte s chladnou hlavou
  7. Nepublikujte videá, na ktorých ste sporo oblečení, pretože sa takouto formou podieľate na výrobe obsahu pre pedofilov
  8. Nikdy nikomu neposielajte svoje nahé fotografie alebo videá, ani vo forme súkromnej správy
  9. Zapájajte sa iba do takých výziev, pri ktorých vám nič nehrozí (to, že niekto pred vami výzvu splnil neznamená, že vám sa to podarí)

autor: redakcia
foto: pixabay.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: