cyklisti alkohoMinulý týždeň sme vás informovali o alkohole za volantom, respektíve na cestách v Žilinskom kraji. V správe sa uvádza aj zaujímavý fakt o nameranom alkohole cyklistov

 

Z publikovanej informácie je zaujímavý fakt, že za jeden týždeň nafúkalo až 31 cyklistov, pričom 17 nafúkali nad jedno promile.

 

Môžem si teda dať pivko ak idem na bicykli?

Cyklista je tiež vodič, hoci nemotorového vozidla, takže v tomto prípade má dodržiavať rovnaké pravidlá. Avšak v prípade cyklistov platí predsa len výnimka. Cyklista si jedno pivko, alebo pohár vína dať môže. Samozrejme, na každého alkohol vplýva inak. Presnejšie je to 0,24 miligramov etanolu na liter vydýchnutého vzduchu, teda pol promile alkoholu. Toto ale platí na cestách v zastavanom území obce alebo po ceste pre cyklistov. Pozor, mimo týchto území je tolerancia nulová.

Michal Najdek zo spoločnosti Bezpa Consult ešte dodáva: "Ako účastník cestnej premávky pod vplyvom alkoholu je svojou jazdou rizikom pre vodičov motorových vozidiel, i ostatných účastníkov cestnej premávky."  

Čo ak nafúkate, aké sú sankcie?

O vodičské oprávnenie neprídete, ale pokuty hrozia. A to až do výšky 800 Eur. Takže, ak máte pocit, že ste prekročili povolenú hranicu, alebo ste mimo zastavaného územia obce, mali by ste ísť ako chodec popri svojom bicykli.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: