testovanie cssŽilinský samosprávny kraj informuje o znížení počtu pozitívne testovaných klientov a zamestnancov zariadení sociálnych na polovicu. Za poklesom je druhé kolo plošného testovania.

Žilinský samosprávny kraj je zriaďovateľom 26 zariadení sociálnych služieb. V prvom kole sa v nich otestovalo 1537 zamestnancov a 2660 prijímateľov sociálnych služieb - z nich bolo 40 pozitívnych zamestnancov a 114 pozitívnych prijímateľov. V druhom kole bolo testovaných 1436 zamestnancov a 2259 prijímateľov. Z toho bolo pozitívnych 23 zamestnancov a 59 prijímateľov.

,,Môžeme povedať, že nám plošné testovanie znížilo výskyt ochorenia na polovicu a zabránilo tak komunitnému šíreniu nákazy. Zároveň robíme všetko pre to, aby zariadenia mali potrebnú podporu a zvládli túto neľahkú situáciu. Metodicky usmerňujeme všetkých poskytovateľov sociálnych služieb a sme nápomocní pri vyhľadávaní pomocnej sily, ktorá v niektorých zariadeniach chýba. Sú to najmä opatrovateľky, kuchárky, či upratovačky, nakoľko mnohé z nich musia zotrvať v domácej karanténe. Naša vďaka patrí všetkým obetavým zamestnancom, ktorí zostali v zariadeniach sociálnych služieb dlhodobo a postarali sa o klientov napriek tomu, že majú svoje vlastné rodiny, ktoré ich potrebujú," vysvetlila riaditeľka odboru sociálnych vecí ŽSK Iveta Ďurišová.

testovanie css2

Distribúcia ochranných pomôcok

Pre všetkých poskytovateľov sociálnych služieb v kraji začal koncom minulého týždňa odbor sociálnych vecí ŽSK distribuovať osobné ochranné pomôcky. Celkovo rozdelil takmer 900 kusov jednorazových oblekov, 650 jednorazových návlekov, viac ako 24-tisíc rukavíc, 5500 masiek viackrát použiteľných, viac ako 60-tisíc jednorazových masiek, a viac ako 4-tisíc respirátorov FFP2. ,,Väčšina zásob bola zo štátnych hmotných rezerv, ale podporili nás aj mnohí sponzori, ktorí nám darovali dezinfekčné prostriedky, rúška a iné ochranné pracovné prostriedky. Som rada, že sme sa v týchto časoch dokázali zomknúť a spoločne bojujeme proti nákaze," uviedla Ďurišová.

testovanie css1

Distribuujú sa aj antigénové testy

V týchto dňoch začala Žilinská župa aj s distribúciou ďalšieho balíka antigénových testov. Prioritne zásobuje zariadenia, v ktorých už ochorenie prepuklo a má problémy s ochranou kolektívu a jednotlivca.

Úrad Žilinského samosprávneho kraja zároveň vyvíja úsilie na zabezpečenie dezinfekčných stojanov a potrebnej dezinfekcie pre všetky krajské zariadenia sociálnych služieb. Pripravená je aj žiadosť na dotáciu na vitamínové produkty pre ich zamestnancov a klientov. Odbor sociálnych vecí sa zároveň zaoberá podmienkami prepúšťania prijímateľov sociálnych služieb z nemocníc do zariadení sociálnych služieb v komunikácii s ministerstvom práce sociálnych vecí a rodiny a ministerstvom zdravotníctva.

autor: redakcia
foto: Jaroslav Cabadaj, Žilinský samosprávny kraj

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: