vanesa gaskova paralympiadaPrinášame vám rozhovor so študentkou Gymnázia J. M. Hurbana v Čadci Vanesou Gaškovou, úspešnou paraalpskou lyžiarkou z Oščadnice.

Zo Zimných olympijských hier v Pekingu odniesla vynikajúce 8. miesto zo superkombinácie, 9. miesto zo slalomu, 11. miesto z obrovského slalomu a 13. miesto zo Super-G*. Má len 16 rokov, jej najväčšie výsledky ešte len prídu. Už teraz však patrí medzi najtalentovanejšie paralyžiarky na svete, hovorí o tom i fakt, že bola najmladšou pretekárkou v kategórii stojace.

Ako by si s odstupom času zhodnotila svoje paralympijské vystúpenie?

Na čo som v daný moment mala, to som ukázala. Ako mi tréner povedal, toto je len začiatok a začína čoraz väčšia a väčšia drina.

Je snom každého športovca reprezentovať na olympiáde. Čo všetko si musela spraviť preto, aby si sa tam dostala?

Je to kolotoč disciplíny, tréningov, odriekania, ranného vstávania, doháňania školy, málo času na kamarátov, ale všetko to robím s láskou, lebo lyžovanie milujem.

vanesa gaskova paralyziarka2

Ako si sa dostala k lyžovaniu?

Bývam kúsok od lyžiarskeho strediska a vždy ma fascinovalo, keď som videla ľudí lyžovať. O ničom inom som rodičom nebásnila, len o tom, že chcem začať lyžovať, až som si našla pod stromčekom lyže.

Kedy si sa napevno rozhodla pre lyžovanie?

Pre lyžovanie som sa rozhodla, keď som mala asi 11 rokov. Bola som oslovená mládežníckym trénerom zo Slovenského paralympijského výboru.

Kedy si absolvovala svoje prvé väčšie preteky?

Svoje prvé väčšie preteky som absolvovala v roku 2019 v Záhrebe, odkiaľ som si priniesla aj bronzovú medailu zo slalomu. Boli to preteky Európskeho pohára.

Kto Ti vytvára zázemie pre tvoje napredovanie?

Moja rodina a celý Slovenský paralympijský tím.

vanesa gaskova paralyziarka

Z koľkých ľudí sa skladá Tvoj tím?

V tíme je nás momentálne 22 členov.

Kto patrí medzi Tvoje lyžiarske vzory?

Samozrejme naša Petra Vlhová a Novozélanďanka Alice Robinsonová.

Kedy si sa po prvýkrát postavila na preteky Európskeho pohára? Ako si sa v tej chvíli cítila?

Prvýkrát to bolo v roku 2019 v Záhrebe. Mala som samozrejme veľký stres, keďže to bol môj prvý pretek v Európskom pohári, ale užila som si to.

Koľko zaujímavých miest si už pri svojom lyžiarskom putovaní po pretekoch navštívila?

Precestovala som už značnú časť Európy (Rakúsko, Švajčiarsko, Nórsko, Švédsko, Litva, Holandsko) a najväčší zážitok bol Čína – Peking.

Okrem olympijskej sezóny sa určite pripravuješ aj na tú bežnú. Ako vyzerá tvoja letná príprava?

Teraz v máji som absolvovala vstupné testy a potom ma budú čakať kondičné sústredenia na Slovensku a popri tom aj 1 – 2 výjazdy na snehu.

vanesa gaskova paralyziarka3 

vanesa gaskova paralyziarka4 

Ako dokážeš skĺbiť školu aj prípravu na preteky dohromady?

Nie je to jednoduché, ale nejako sa to zvládnuť dá. Doháňanie učiva a známok po niekoľkých vymeškaných týždňoch v škole dá dosť zabrať. No aj keď je to náročné, neznamená to nemožné.

Mávaš pred pretekmi nejaký rituál? Ako pred nimi relaxuješ? Máš nejaký talizman?

Rituál nemám, no vždy sa nás chalani z tímu snažia dostať do dobrej nálady a riadne nás na štarte povzbudzujú. Talizman taktiež nemám.

O tom, že patríš na paralympiádu a bola si pripravená reprezentovať, niet pochýb. Kedy si sa dozvedela, že pocestuješ na paralympiádu?

15. februára 2022 som dostala rozhodnutie o pridelení divokej karty.

vanesa gaskova paralympiada

Kam si sa dostala v čase voľna? Vieme o protipandemických opatreniach počas paralympiády, navštívila si nejaké miesta okrem olympijskej dediny a lyžiarskych svahov?

Okrem olympijskej dediny som bola iba na štadióne, kde sa konal otvárací a záverečný ceremoniál a na ocenení medailistov. Na iné miesta sa nedalo dostať kvôli opatreniam.

Pred Olympijskými hrami sa hovorilo o tom, že sneh je v Číne iný ako ten európsky. Naozaj bol na olympijských zjazdovkách agresívny sneh. Pociťovali ste to tak aj vy paralympionici?

Áno. Sneh bol iný než ten, na ktorý sme zvyknutí.

Ako hodnotíš pripravenosť a náročnosť tratí?

Pripravenosť tratí bola na vysokej úrovni a trate sa mi páčili aj napriek náročnosti, ale rešpekt tam bol, keďže som na nich stála prvýkrát.

Prečo si neštartovala v zjazde?

Zjazd ešte netrénujem, pretože nemám v poriadku koleno.

Ako hodnotíš svoje vystúpenie v rýchlostných disciplínach na trati „Skala“?

Jazdila som na nej iba Super-G. Túto disciplínu som začala trénovať len túto sezónu, ale viem povedať, že to bude moja srdcovka. Bol to môj prvý pretek na paralympiáde, bolo tam cítiť rešpekt.

Ako hodnotíš svoje vystúpenie v točivých disciplínach na trati „Ľadová rieka“?

V obrovskom slalome som skončila na 11. mieste a v slalome na 9. mieste. Obrovský slalom jazdím rada, ale ešte na ňom musím veľa pracovať. Slalom je pre mňa najťažšia disciplína z dôvodu môjho hendikepu.

Ako hodnotíš svoje vystúpenie v superkombinácii?

Skončila som na 8. mieste. Prvé kolo, Super-G, hodnotím fajn, hlavne z dôvodu zdolania mojej tímovej kolegyne Petry Smaržovej, no v slalome mi to vrátila, ale celkovo boli spokojní aj moji tréneri.

Po prvý raz sa priame prenosy z paralympiády odvysielali na televíznych obrazovkách, takže si mohli napínavé preteky vychutnať aj slovenskí diváci. Cítila si to ako podporu?

Určite áno.

Na trati pre točivé disciplíny Ľadová rieka získala naša olympionička Petra Vlhová zlatú medailu v slalome. Motivovalo ťa to k dobrému výsledku k točivých disciplínach?

Áno, motivovalo.

Veľký klobúk dolu, bola si jedinou z našich pretekárok, ktorá dokázala dokončiť všetky disciplíny, na ktoré si sa postavila. Ako to vnímaš?

Som veľmi rada, že sa mi to podarilo.

paralympiada peking lyzovanie

Patríš do kategórie hendikepu LW5/7-1,*² bola si jedinou pretekárkou v tejto kategórii. Tvoj faktorizačný čas*³ bol približne 95,5 %. Si spokojná s celkovým nastavením faktorizačných časov?

Osobne si myslím, že je to nastavené trochu nespravodlivo a spolu so mnou súhlasí celý tím.

V slovenskej paralympijskej výprave si mala aj kolegyňu z lyžiarskych disciplín, skúsenú Petru Smaržovú. Poznáte sa dobre? Poradila Ti niečo na paralympiáde?

Áno, poznáme sa veľmi dobre. Dosť mi pomohla so svojimi skúsenosťami, či už na trati alebo pomimo.

vanesa gaskova ocenenieNa čo sa budeš sústrediť v nadchádzajúcich sezónach do ďalšej paralympiády v Cortine d' Ampezzo v Taliansku? Predpokladám, že to bude Svetový pohár a Majstrovstvá sveta.

Budem sa určite pripravovať na Majstrovstvá sveta 2023.

Si veľmi mladá, stále sa rozvíjaš. Veríš v medailu z paralympiády v roku 2026?

Všetko je možné, tak pevne verím, že sa mi to podarí dosiahnuť.

Vedela by si odhadnúť, do koľkých rokov budeš lyžovať? V paralyžovaní je vek odchodu do „lyžiarskeho dôchodku“ vyšší, na paralympiáde jazdili i pretekárky, ktoré sú o viac ako tridsať rokov staršie od Teba.

V roku 2020 som mala úraz kolena, konkrétne pretrhnutie predného krížneho väzu v kolene, takže nad tým, dokedy by som mohla lyžovať, neuvažujem, pretože si uvedomujem, ako môže jeden pád zmeniť celý športový sen.

Ďakujem Ti veľmi pekne za rozhovor, želám Ti, aby sa Ti darilo v športe, škole i súkromnom živote a aby si získala svoju vysnívanú medailu.

 

Otázky pre pani riaditeľku Gymnázia J. M. Hurbana v Čadci Mgr. Ingrid Mikovčákovú

Milá pani riaditeľka, naša škola dosiahla ďalší významný úspech. Mať úspešnú reprezentantku na paralympiáde, tým sa veľa škôl pochváliť nemôže. Čomu pripisujete, že na našom gymnáziu vyrastajú talenty nielen vo vzdelávacom procese, ale aj v športe?

Talentované deti treba podporovať a preto sa snažíme im vytvárať podmienky nielen na štúdium, ale i rozvoj talentu.

vanesa gaskova paralyziarka5

Aké je Vaše posolstvo pre našich študentov, ktorí hľadajú motiváciu získavať úspechy a prekonávať limity?

Prekonávanie akýchkoľvek prekážok nás posúva dopredu a preto je dôležité nevzdávať sa, mať vysoké ciele a ideály a urobiť všetko preto, aby sme sa im priblížili.

Ďakujem Vám za Váš čas a želám Vám, aby z brán nášho gymnázia vychádzalo čo najviac úspešných žiakov.

Autor rozhovoru: Pavol Markech, žiak Gymnázia J. M. Hurbana v Čadci

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: