velkonocna vystava muzeum004Obľúbený Veľkonočný jarmok sa bude konať dnes 29.3.2023. Predajcovia už pripravujú svoje stánky, tak ak máte chuť, príďte a vychutnajte si túto atmosféru.

Veľkonočný jarmok, ktorý pripravilo Mesto Čadca a Dom kultúry v Čadci bude dnes v stredu 29. marca 2023 a to od 9.00 hod. na Palárikovej ulici v Čadci.

Na jarmoku privítame niekoľko desiatok remeselníkov a drobných predajcov s výrobkami zameranými na tematiku jari a Veľkonočných sviatkov. Dominovať budú kraslice zdobené rôznymi technikami. Ďalší remeselníci ponúknu veľkonočné aranžmány, medovníčky, pletené korbáče z vŕbového prútia, hračky a iné úžitkové výrobky z dreva, dekoratívne výrobky z textílií, keramiku a ďalšie. Keďže máme mrazivé ráno, zahriať vás môže aj medovina či iné lahôdky.

Vynášanie a pálenie Moreny

Od 15:00 hod si môžete v centre mesta pozrieť aj tradičné ľudové zvykoslovie – vynášanie a pálenie Moreny, ktoré sa spája so sviatkami Veľkej noci a príchodom jari.

Sprievod pôjde od Domu kultúry v Čadci cez Palárikovu ulicu, Ulicu slobody, smerom ku Kysuckému múzeu, kde bude v blízkosti Kysuckého múzea z mosta vhodená do Kysuce horiaca Morena – handrová bábka v životnej veľkosti, vynášaním ktorej v minulosti vyjadrovali ľudia svoju túžbu skoncovať so zimou a zároveň ňou privolávali očakávanú jar.

 velkonocna vystava muzeum003

 velkonocna vystava muzeum012

Výstava Vítanie jari v Kysuckom Múzeu

Ak máte radi veľkonočnú výzdobu, navštívte aj výstavu Vítanie jari v Kysuckom múzeu
Tá je nielen pastvou pre oči, je dokladom uchovávania dedičstva našich predkov, ale zároveň inšpiráciou k vytvoreniu vlastných originálnych kraslíc. Na výstave prezentuje svoje diela 38 vystavovateľov. Kraslice sú zdobené tradičnými, modernými i kombinovanými technikami a sú dôkazom invencie a zručnosti ich výrobcov. Výstava je predajná, takže ak sa vám niečo veľmi zapáči, môžete si to aj zakúpiť.

autor a foto: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: