gynekolog cadca"Mojim cieľom je poskytovanie zdravotnej starostlivosti nad rámec bežnej starostlivosti," hovorí gynekológ MUDr. Ján Rehák. Vlastnú ambulanciu otvára 2.11.2021.

Mnohým deťom na Kysuciach i mimo regiónu ste pomohli na svet. Čo vás motivovalo vymeniť prácu lekára na gynekologicko - pôrodníckom oddelení v čadčianskej nemocnici za súkromnú prax v ambulancii?

Už od štúdii na lekárskej fakulte v Martine som mal túžbu otvoriť si vlastnú ambulanciu a pokračovať tak v rodinnej tradícii, keďže tak ako moji rodičia, aj starí rodičia boli lekári. Čadčianska nemocnica bola výborná príležitosť na naberanie potrebných zručností a praxe, avšak uvedomil som si, že chcem byť bližšie k pacientom pretože kvalitná ambulantná starostlivosť dokáže predísť k tomu, aby pacientky museli navštevovať gynekologické oddelenie v nemocnici, z tohto dôvodu som zvážil, že nastal čas oddelenie vymeniť za vlastnú ambulanciu a už teraz sa teším ako budem môcť pomáhať mojim pacientkam v prvej línií.

Dôležitou súčasťou ambulancie pre komfort pacientiek je kvalitný personál, pričom ja sa môžem oprieť o zdravotnú sestru s dlhoročnou ambulantnou a nemocničnou praxou, ktorá je zároveň pôrodnou asistentkou a pacientky sa môžu spoľahnúť na jej odborný, milý a prívetivý prístup.

gynekolog cadca rehakMUDr. Ján RehákAsi nikomu neušla nedávna kampaň o dôležitosti preventívnych gynekologických prehliadok, ktorej hlavnou tvárou bola aj známa moderátorka Adela Vinczeová. Kedy by podľa vás mali dievčatá absolvovať prvé vyšetrenie?

V klinickej praxi sa často stretávam, že pacientky prídu zanedbané s často podcenenou prevenciou, je veľmi dôležité, aby ženy nepodceňovali dôležitosť preventívnych prehliadok vo všeobecnosti, vyšetrenie krčka maternice patrí medzi jedno z dôležitých preventívnych vyšetrení, ktoré je dôležité absolvovať hneď na začiatku pohlavného života ženy.

Ako sú na tom s preventívnymi prehliadkami ženy na Kysuciach?

Už som naznačil, že ženy často podceňujú svoj zdravotný stav a aj formou tohto článku by som ich chcel vyzvať, aby preventívnym vyšetreniam venovali náležitú pozornosť, pretože práve preventívne vyšetrenie je cesta vyhnúť sa mnohokrát komplikovanejším diagnózam a operačným zákrokom. Mnoho žien bez ohľadu na vek navštívi gynekológa až keď pociťujú ťažkosti, čo však už môže byť neskoro.

gynekolog cadca v2

Systém zdravotnej starostlivosti na Slovensku má svoje medzery. Je v tomto smere niečo, čo môže žena urobiť pre svoje zdravie nad rámec plnenia poisťovne?

Veľmi dôležitým preventívnym faktorom pri starostlivosti o svoje zdravie je najmä zdravý životný štýl, fyzická aktivita, psychická pohoda, snaha aj keď je to v tejto dobe veľmi náročné vyhýbať sa stresovým situáciám a psychickému vypätiu a nepoškodzovať si zdravie fajčením a nadmerným požívaním alkoholických nápojom.

Vedeli by ste zhodnotiť na základe vašich dlhoročných skúseností meniaci sa trend čo sa materstva týka?

Novým trendom je zvyšujúci sa vek prvorodičiek, čo však nehodnotím kladne, pretože s vyšším vekom prvorodičky sú pravdepodobnejšie aj komplikácie súvisiace so samotným počatím, graviditou a pôrodom. Mnohokrát ženy oddiaľujú materstvo a vo vyššom veku aj napriek výdobytkom medicíny je už veľmi ťažké pomôcť s otehotnením. V mojej ambulancii budeme vyšetrovať Anti-Müllerov hormón. Prostredníctvom tohto hormónu budeme zisťovať funkčnú kapacitu vaječníka, teda počet zvyšných vajíčok, ktoré má ešte žena k dispozícii, aby mohla otehotnieť.

gynekolog cadca v1

Mnoho lekárov má svoje zaužívané postupy, ktoré sa im osvedčili. Na čo sa vy budete zameriavať vo svojej praxi?

Mojim cieľom je poskytovanie zdravotnej starostlivosti nad rámec bežnej starostlivosti. Samozrejmosťou je vyšetrenie diagnostickým prístrojom s okamžitým diagnostickým výsledkom bez potreby čakania a odosielania vzoriek pacientky na vyššie pracovisko, pričom tento výsledok vďaka kvalitnému technickému vybaveniu ambulancie má pacientka k dispozícii okamžite. Kladiem dôraz aj na komfort pacientiek, pričom najmä pri tehotných ženách je možnosť prítomnosti partnera, ktorý môže sledovať plod na veľkoplošnej obrazovke v 3D/4D rozlíšení s emotívnym zážitkom pre rodičov.

  • Gynekologická ambulancia MUDr. Ján Rehák, s.r.o.
    Májová ul. 1582, Čadca
    tel. 041/43 443 00
    e-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

PR

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: