deti skolaVzhľadom na zlepšenie pandemickej situácie bude umožnené otvorenie materských skôl a 1. stupňa ZŠ pre deti všetkých rodičov.

Ministerstvo školstva má pre rodičov dobrú správu - od pondelka 12.4.2021 budú plošne otvorené materské školy a 1. stupeň základných škôl pre deti všetkých rodičov. Spolu s nimi sú aj naďalej otvorené špeciálne školy, stredné zdravotnícke školy, stredné školy v posledných ročníkoch či ďalšie školské zariadenia. Umožnené je tiež vzdelávanie žiakov, ktorí nemajú prístup k dištančnému vzdelávaniu, v malých skupinách 5 žiakov a jedného pedagóga.

Materské školy a prvý stupeň základných škôl sa udržiavali otvorené za prísnych epidemiologických opatrení od začiatku februára. Vzhľadom na zlepšujúcu sa pandemickú situáciu, vysokú mieru zaočkovanosti zamestnancov v školách, rovnako ako aj na základe intenzívnych rokovaní s tímom epidemiológov a odborníkov, sa umožní plošné otvorenie materských škôl a prvých stupňov základných škôl. Práve na tých dochádza k najmenšiemu premiešavaniu skupín žiakov, sú na nich už dlhodobo zabehnuté prísne epidemiologické opatrenia a riziko nákazy je tam najmenšie.

Zákonní zástupcovia sa musia pretestovať

Otvorenie škôl v Čadci potvrdil aj primátor Čadce Milan Gura, upozorňuje však na potrebu dodržiavania predpisov: "Naďalej podľa platných predpisov platí podmienka pretestovania zákonného zástupcu. Testuje sa tiež žiak, ktorý je vo veku druhého stupňa základnej školy alebo vyššie."

„Vraciame sa teda ku klasickému otvoreniu všetkých materských škôl a všetkých prvých stupňov základných škôl. Tie budú otvorené pre deti všetkých rodičov a ak bude situácia aj naďalej priaznivá, postupne bude nasledovať otvorenie ďalších ročníkov,“ priblížil minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.

V Kysuckom Novom Meste sa otvoria školy pre prvý stupeň ZŠ

Primátor mesta Marián Mihalda dnes po diskusii s riaditeľmi základných a materských škôl rozhodol, že od pondelka 12. apríla 2021 sa otvoria školy pre prvý stupeň základných škôl.

Materské školy budú tiež otvorené od pondelka. Zatiaľ len MŠ Komenského a Litovelská, pre rodičov kritickej infraštruktúry a tých, ktorí musia chodiť do práce. Škôlka na Ulici 9. mája ostane zatiaľ zatvorená, vzhľadom na to, že viacerí zamestnanci sú práceneschopní. Hneď, ako to bude možné, otvorí sa aj táto materská škola.

"Veríme, že rodičia aj deti sa tejto správe potešia, hoci by sme boli najradšej, keby opäť všetko mohlo fungovať v prirodzenom režime, vrátane druhého stupňa ZŠ," informuje primátor.

Spúšťa sa školský semafor

Zároveň sa spúšťa školský semafor, ktorý hovorí, že pokiaľ sa po otvorení objaví v triede alebo škole pozitívny prípad, môže ju uzatvoriť regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo riaditeľ so súhlasom zriaďovateľa. Školy postupujú podľa manuálu Návrat do škôl z 12. 4. 2021, zverejneného na webovom sídle ministerstva školstva.

O tom či sa budú otvárať ďalšie školy a ako budú fungovať od 19. apríla 2021 bude ministerstvo školstva informovať v pondelok 12. apríla 2021.

navrat skola

autor: redakcia
zdroj: minedu.sk
foto: pixabay.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: