obec 50 rychlostDodržiavanie rýchlosti v mestách a obciach je dlhodobý problém. Potýkajú sa s ním asi všetky obce, cez ktoré vedie akýkoľvek cestný ťah. Niektoré úseky sú obzvlášť nebezpečné a dopravná polícia spolu s obcami ich riešila znížením povolenej rýchlosti či namontovaním spomaľovačov.

Pred pár dňami sme vás informovali o hrozivej dopravnej nehode, ktorá sa stala v husto zastavanej časti obce Raková - Trstená, smer Korcháň, kde mladý, podgurážený vodič stratil kontrolu nad svojim vozidlom a nabúral do oplotenia rodinného domu, pričom náraz do kamenného stĺpa spôsobil, že auto sa prevrátilo strechu. V tomto prípade sa našťastie nikomu nič nestalo ale nieje tomu tak vždy.

Na túto situáciu zareagoval aj náš čitateľ Viliam Činčala, obyvateľ spomínanej obce: "Pri tejto hrozivo vyzerajúcej nehode nebol našťastie nikto usmrtený či zranený, čo ja osobne považujem za taký malý zázrak.
Do obce Raková sa moji rodičia presťahovali pred niekoľkými rokmi, po tom, ako štát odkúpil náš rodinný dom v Čadci, ktorý musel ustúpiť výstavbe diaľnice D3.
Predstavy o pokojnom živote na vidieku, ďaleko od ruchu mesta, sa však rozplynuli hneď po tom, ako sme si všetci uvedomili, že sme postavili dom doslova na pretekárskej dráhe. Náš dom stojí len pár metrov od miesta nehody z minulého týždňa, a to približne na 200 metrov dlhom, rovnom úseku cesty vedúcej na Korcháň. Práve na tomto úseku drvivá väčšina vodičom neváha dupnúť na plyn svojich áut, ktorých rýchlosť sa bežne šplhá k dvojnásobku maximálnej povolenej rýchlosti, ktorá je v obci Raková 40km/h!!!!! Dodnes mi je záhadou, čo dôležité niekoho čaká na Korcháni, ako sa hovorí, Pánu Bohu za chrbtom, keď neváha v husto obývanej časti obce ísť rýchlosťou aj 100km za hodinu."

nehoda rakova01 nehoda rakova3
Foto z nehody 28. apríla 2021

Kríže pri cestách: "Nerozširujme, prosím, zbytočne počty týchto smutných pamätníkov"

Pri cestách sa často objavujú kríže, ktoré pripomínajú smutné osudy. Pre pozostalých trpká spomienka, pre ostatných účastníkov cestnej premávky akési varovanie. Napriek všetkým predpisom, varovaniam či kontrolám vodiči nedodržiavajú základné pravidlá. Podobne to vidí aj pán Činčala: "Často za volantmi takýchto áut vidím mladíkov, u ktorých mám podozrenie, že ani nedovŕšili plnoletosť a nemajú ani vodičský preukaz. Často však za volantmi týchto “rakiet” vidím otcov rodín a o to viac ma zaráža ich arogancia, neohľaduplnosť a neuvedomenie si rizika, že z ktoréhokoľvek dvora môže vybehnúť dieťa či v lepšom prípade "iba" pes či mačka a nešťastie je na svete. Neprejde jediný deň, aby som na Rakovej nevidel aspoň jednu zrazenú mačku či psa. Bojím sa, že je len otázkou času, kedy k nim pribudne človek – chodec alebo vodič. Cesty na Rakovej či Zákopčí sú posiate krížmi. Nerozširujme, prosím, zbytočne počty týchto smutných pamätníkov." Pán Činčala tiež upozorňuje na to, že by sa polícia mohla častejšie zamerať na kontrolu tohto úseku. "Je iróniou osudu, že do Rakovej sme sa presťahovali, aby sme sa vyhli životu pri diaľnici. Teraz však žijeme pri okruhu formule 1." dodáva na záver.

Čo na to Polícia? Dá sa niečo na tejto situácii zmeniť?

Opýtali sme sa na to priamo mjr. Mgr. Radka Moravčíka, hovorcu KR PZ v Žiline: "V uvedenom úseku cesty tretej triedy v obci Raková-časť Korcháň od začiatku tohto roka do 27. apríla 2021 neevidujeme žiadnu dopravnú nehodu.
V obci Raková-časť Korcháň vykonávame dohľad nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnou premávkou v rámci výkonu služby. Vzhľadom na uvedenú dopravnú nehodu, ktorá sa stala 28. apríla 2021 sme prijali opatrenia spočívajúce v tom, že v uvedenom úseku cesty, ako i v celej obci Raková budeme vo zvýšenej miere vykonávať dohľad nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky, súčasťou ktorého bude aj kontrola merania rýchlosti formou objektívnej zodpovednosti." Zdá sa, že sa veci predsa len pohnú, obyvatelia tejto obce sa budú cítiť o niečo bezpečnejšie a vodiči budú viac sledovať svoju rýchlosť. Radko Moravčík ešte dodáva, že v spolupráci so správcom komunikácie hľadajú aj ďalšie riešenia s cieľom zvýšenia bezpečnosti cestnej premávky v predmetnom úseku.

Autor: redakcia
Foto: Polícia, pixabay.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: