srdceOchorenia srdca a ciev patria dlhodobo na prvé miesto spomedzi všetkých úmrtí. Väčšinou sa začnú rozvíjať už v detstve, hoci sa môžu prejaviť až o niekoľko rokov neskôr.

Dnes už ohrozujú osoby vo veku 20 – 30 rokov. V spoločnosti, kde polovica ľudí predčasne zomiera na srdcovo-cievne choroby, by mal každý mať na pamäti, že týmto ochoreniam sa dá predchádzať.

Zámerom Poradne zdravia je zvyšovať záujem obyvateľov o vlastné zdravie, poznávanie zdravotných rizík a vlastnými silami predchádzať vzniku chronických neinfekčných chorôb a to najmä srdcovo-cievnych (vysoký krvný tlak, srdcová či mozgová príhoda), chorôb látkovej premeny (obezita, cukrovka) a nádorových chorôb.

Návšteva klienta v základnej poradni spočíva vo vyšetrení hlavných rizikových faktorov, ktoré súvisia so spôsobom života. Do Poradne zdravia môže prísť ktokoľvek, kto má záujem niečo sa dozvedieť o svojom zdraví. V poradni Vám odborní pracovníci vyšetria hlavné rizikové faktory, ktoré súvisia so vznikom spomínaných ochorení.

Poradňa zdravia poskytuje nasledovné spektrum vyšetrení:

  • stanovenie celkového cholesterolu, dobrého cholesterolu (HDL), zlého cholesterolu, (LDL), tukov (triacylglyceroly) a cukru (glukóza) z kapilárnej krvi, meranie tlaku krvi a pulzu, antropometrické vyšetrenie (hmotnosť, výška, pás, boky). Zisťovanie osobnej a rodinnej anamnézy pre objasnenie zistených odchýlok od prijateľných hodnôt vyšetrených parametrov. Vyšetrenia sa vykonávajú odberom kvapky krvi z prsta.

Na vyšetrenie je potrebné prísť nalačno, deň pred vyšetrením nekonzumovať mastné, vyprážané, sladké jedlá. V deň vyšetrenia je vhodné piť nesladený čaj alebo čistú vodu (nie kávu a minerálku). V prípade ak užívate pravidelne lieky (napr. od vysokého krvného tlaku, iné ochorenie srdca a pod.) odporúčame lieky užiť!

Ambulancia Poradne zdravia sa v Čadci nachádza na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci, Palárikova 1156 (zelená budova na parkovisku pri Kysuckej nemocnici s poliklinikou) na 2. poschodí, č. dv. 233. O možnostiach vyšetrenia sa môžete telefonicky informovať na tel. čísle: 041/4302617, prípadne e-mailom: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Vyšetrenia v základnej poradni sa vykonávajú v dňoch UTOROK ŠTVRTOK od 7,00 do 10,00. hod. Vykonávané vyšetrenia a poradenská činnosť preventívneho charakteru sa poskytuje ZDARMA.


Pripravilo:

Oddelenie výchovy k zdraviu
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

Môže vás zaujať