ultrazvukove pristrojeDo štyroch krajských nemocníc boli odovzdané špičkové ultrazvukové prístroje pre potreby pacientov s diagnózou COVID-19.

Nadácia Kia Motors Slovakia darovala Žilinskému samosprávneho kraju špičkové ultrazvukové prístroje v hodnote 150-tisíc eur. Poputovali do štyroch krajských nemocníc. Ich zakúpeniu predchádzalo Memorandum o spolupráci, ktoré koncom októbra 2020 podpísali partneri Žilinský samosprávny kraj a Nadácia Kia Motors Slovakia.

Ultrasonografické prístroje značky Arietta V70 boli začiatkom tohto roka dovezené do Hornooravskej nemocnice v Trstenej, Dolnooravskej nemocnice v Dolnom Kubíne, Liptovskej nemocnice v Liptovskom Mikuláši a Kysuckej nemocnice v Čadci dodávateľskou spoločnosťou koncom januára. Súčasťou dodávky sú aj konvexné sondy pre vyšetrenie brušnej dutiny. V týchto dňoch začínajú nové prístroje vyšetrovať prvých pacientov.

ultrazvukove pristroje 002Na stretnutí, ktoré sa konalo štvrtok 11.2.2021 za dary osobne odovzdala poďakovanie županka Erika Jurinová členovi správnej rady NKMS a viceprezidentovi skupiny Administratíva v KMS Jeong-Ick Lee.

,,Veľmi si vážim spoluprácu s Nadáciou Kia Motors Slovakia. V decembri 2018 sme s jej pomocou otvorili priestory pre rodiny s deťmi v našich nemocniciach, zhruba pred rokom nám darovala viac ako 10-tisíc ochranných rúšok pre seniorov v našich zariadeniach sociálnych služieb. Teraz sú to štyri špičkové ultrazvuky, ktoré našim zdravotníkom umožnia skorú diagnostiku ochorení súvisiacich s COVID-19 a verím, že pacientom rýchle vyliečenie," povedala predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová.

„Ochrana a podpora a zdravia tvorí významnú časť filantropických aktivít našej nadácie. Vďaka dlhoročnému partnerstvu so Žilinským samosprávnym krajom sa nám podarilo promptne reagovať na konkrétnu potrebu regiónu v náročnej situácii. Cieľom tohto nákupu medicínskych prístrojov bolo zmiernenie negatívnych dôsledkov pandémie v Žilinskom kraji,“ komentoval Dušan Dvořák, správca Nadácie Kia Motors Slovakia.

ultrazvukove pristroje

Potrebné sú pre opakované zobrazovacie vyšetrenia

Ochorenie COVID-19 je primárne respiračné ochorenie. Postihuje zväčša pľúca, ale môže napadnúť i ďalšie orgány v tele. U pacientov s týmto ochorením je potreba opakovaných zobrazovacích vyšetrení na zistenie vývoja ochorenia a aktuálneho stavu pacienta. RTG hrudníka umožňuje základnú diagnostiku a následne ultrasonografické prístroje umožňujú vykonávať vyšetrenia špeciálnejšie zamerané práve pre ochorenia súvisiace s koronavírusovou infekciou.

autor: redakcia
foto: Žilinský samosprávny kraj

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: