dodavkaNa sociálnych sieťach sa v poslednom čase objavilo niekoľko správ ohľadom auta, najčastejšie dodávky, ktoré by malo prenasledovať ženy v rámci rôznych obcí Žilinského kraja. Dôkazom takéhoto konania má byť aj fotografia krvavej ruky ženy, ktorá padla na ľade, keď pred autom utekala.

Keďže sa podobná správa šírila vo veľkom na internete, Polícia SR sa rozhodla reagovať. Vo svojom príspevku uviedla: "V prvom rade chceme poukázať na fakt, že Slovensko je unikátnou krajinou na svete, keďže pomaly každý týždeň tu dochádza k pokusu o únos detí dodávkami, avšak stále to tým únoscom nevychádza a vždy zlyhajú. Neexistuje žiadna iná krajina sveta, kde by toľkokrát zlyhali únoscovia ako na Slovensku, teda aspoň podľa toho, čo sa píše po tých internetoch."

Na niektoré zo správ bola polícia upozornená, preveruje ich a vyhodnocuje kamerové záznamy.

"Opätovne zdôrazňujeme, že ak sa vám niečo podobné stane, ste povinný okamžite volať číslo 158. Ak tak nespravíte a v údajnom strachu o život si radšej otvoríte Facebook alebo Instagram a popíšete rôzne statusy, tak je na mieste spochybnenie dôveryhodnosti vášho konania. Jediné, čo dosiahnete, je šírenie paniky. V konečnom dôsledku, ak by bola hrozba reálna, tak tým, že ju neoznámite ihneď na 158, vystavujete do nebezpečenstva iné osoby a nesiete za svoje konanie plnú zodpovednosť," uvádza polícia.

Pokiaľ zverejníte alebo zdieľate príspevky podobného charakteru bez podložených pravdivých informácii, môže to byť vnímané aj ako poplašná správa. Ak sa hodnovernosť v momentálne šírených správach potvrdí, budete o tom informovaní. Polícia všetko preveruje, no zatiaľ nebola potvrdená žiadna hrozba uvádzaná v šírených správach.

  • Čo je hoax
    Hoaxom sa pomenuváva nepravdivá, poplašná správa, ktorá sa v šíri najmä prostredníctvom internetu. Cieľom hoaxu je vytvoriť situáciu, v ktorej tvrdenia môžu byť pravdepodobnými a vyvolať paniku. Jeho znakom je, že sa šíri reťazovo s účelom ďalšieho zdieľania.

 

autor: redakcia
foto: ilustračné

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: