Kysuce sa stále radia medzi regióny s nízkou zaočkovanosťou. Sú ale tieto čísla naozaj pravdivé?

Farby covid automatu kopírujú mieru zaočkovanosti v regiónoch. Kysuce sú v štatistikách v počte zaočkovaných na nelichotivom mieste. Sú ale tieto čísla naozaj pravdivé?

Ukazuje sa, že štatistiky najmä v prihraničných obciach a mestách môžu byť skreslené. Ako sme už mnohokrát spomínali, tunajší ľudia často pracujú v zahraničí, kde sú aj zdravotne poistení a teda očkovanie podstúpili tam. Vylepšili o niečo štatistiku očkovanosti v zahraničí, no v slovenských štatistikách Ministerstva zdravotníctva nefigurujú. Sú vedení ako neočkovaní. Podľa zverejnených informácií, Národné centrum zdravotníckych informácií eviduje len údaje o očkovaní na Slovensku. Momentálne ani neplánujú nejaké zmeny v evidencii očkovaných. Takže naďalej budú niektoré obce na to doplácať nižšími číslami. 

Korňa zaočkovaná nad 50%, ale v oficiálnych štatistikách je to menej

Ako pekný príklad môžeme uviesť napríklad obec Korňa. "My by sme boli v očkovaní ďaleko nad 50%. V obci máme minimálne 70 ľudí očkovaných v susednej Českej republike," hovorí starostka obce Marianna Bebčáková.
Obec Korňa má kompletne zaočkovaných podľa ministerstva zdravotníctva 43% obyvateľov obce.

Opýtali sme sa starostky, čím si vysvetľuje, že Korňa je v očkovaní na tom relatívne dobre v rámci Kysúc.
"Myslím si, že veľa pomohlo aj to, že obec organizovala autobus pre seniorov. Vozili sme ich do nemocnice a pracovníčky obecného úradu im robili sprievod, pomohli im pri vypisovaní a registrovaní sa na očkovanie. Mnohí občania využili aj očkovanie cez Vakci Zuzku, o ktorú bol v obci taktiež veľký záujem," dodáva starostka.

Na Slovensku je zaočkovanosť druhou dávkou 45% a niektoré okresy sú na tom omnoho lepšie a dosahujú zaočkovanosť priemerne 50 až 70%. Na Kysuciach sa k 18.10.2021 čísla plne zaočkovaných pohybujú v okrese Čadca na úrovni 37%. Okres KNM má hodnotu 37%.

Screenshot 2021 10 26 at 09 23 48 Vakcíny Veda pomáha COVID 19

Veľký rozdiel vidíme v očkovanosti v rámci jedného regiónu. Napríklad západnejšie obce ako Vysoká nad Kysucou a Makov so zaočkovanosťou 45%, Podvysoká 44,9%, Raková 42%, Olešná 40,4%. Doslova na druhej strane Kysúc
sú obce Radôsta s 24,4% či Nová Bystrica s 25% - prečo máme takéto veľké rozdiely? Spomenutým rozdielom to nebude, každopádne by štát mal pracovať s reálnymi číslami. Doplácať na to môžu napríklad prihraničné regióny, ako napríklad Kysuce. 

Prečítajte si aj:

Autor: redakcia
 
Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: