skoda vozidloDesať vozidiel bude v čase pandémie slúžiť nemocniciam v ŽSK. Zapožičal ich ŠKODA AUTO Slovensko.

Žilinskému kraju pomôže desať nových vozidiel. Odovzdané boli v stredu 1.4.2020 pred Úradom Žilinského samosprávneho kraja. Desať vozidiel, ktoré kraju zapožičal automobilový výrobca ŠKODA AUTO Slovensko pôjde do všetkých siedmich nemocníc v Žilinskom kraji. Ten je zriaďovateľom štyroch z nich - Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci, Hornooravskej nemocnice s poliklinikou v Trstenej, Dolnooravskej nemocnice s poliklinikou Ladislava Nádaši Jégeho v Dolnom Kubíne a Liptovskej nemocnice s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu v Liptovskom Mikuláši​. Štátnymi sú tri nemocnice - Univerzitná nemocnica Martin, Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina a Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok - Fakultná nemocnica​.

Marek Růžička, konateľ spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko, o rozhodnutí hovorí: ,,V tejto dobe je dôležitejšie, ako kedykoľvek predtým, aby sme boli solidárni a podali pomocnú ruku tam, kde je to najviac potrebné. Dnes sme preto Žilinskému samosprávnemu kraju odovzdali desať vozidiel ŠKODA, ktoré ľudom pracujúcim v prvej línii uľahčia prácu. Budú slúžiť na prevoz pacientov, testovaných vzoriek, či zdravotného materiálu. Verím, že spoločnými silami túto náročnú situáciu zvládne."

skoda vozidlo2 

Účelom vozidiel bude aj prevoz ochranných prostriedkov, biologických vzoriek do špecializovaných laboratórií, či zabezpečenie servisu pre zdravotníckych pracovníkov v karanténe (napríklad dovoz stravy). Ďalšie vozidlá budú využité pre účely mobilných odberov na COVID. Časť z nich župa využije aj pre potreby krízového riadenia, či na mobilitu dobrovoľníkov.

Županka Erika Jurinová o mimoriadnej situácii hovorí: ,,Od vypuknutia mimoriadnej situácie sme v pohotovosti, neustále prijímame nové opatrenia. Na zvládnutie tejto situácie sme nasadili všetky kapacity a posilou sú nám dobrovoľníci aj mladí medici. Vďaka zapožičaným vozidlám budeme môcť mnohé veci zabezpečiť jednoduchšie a rýchlejšie." Dodáva, že kľúčovú úlohu boji proti koronavírusu zohrávajú ľudia v prvej línii a nemocnice. ,,Naše krajské nemocnice odložili plánované operácie a zákroky, zabezpečujú sa personálne a kapacitne tak, aby zvládli možný nárast chorých pacientov. Práve tam bude smerovať táto pomoc."

autor: redakcia
zdroj: Žilinský samosprávny kraj

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: