seniorPolícia upozorňuje na e-maily, ktorými sa neznáme osoby pokúšajú obrať ľudí o peniaze.

"Neznámi páchatelia z nezisteného miesta rozposielajú emaily (z rôznych adries a pod rôznymi menami) s informáciami o výhre vysokej čiastky peňazí (najčastejšie 1 000 000 USD). Obvykle obsahujú pravopisné alebo gramatické chyby, čo môže byť spôsobené tým, že neslovenskí páchatelia text prekladajú prostredníctvom programu v počítači. Pre zvýšenie dôveryhodnosti správy je v nej uvedené, že výhra je garantovaná zahraničnou bankou. Treba splniť iba jedinú podmienku, aby mohla byť výhra vyplatená, a to, zaplatiť povinný poplatok (poistné, daň, alebo za prevod)," informuje pplk. Ing. Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia PZ.

Poplatky sa môžu vyšplhať až do výšky tisícok eur. Je veľmi náročné a niekedy až nemožné vypátrať pôvodcov takýchto podvodných e-mailov. Najdôležitejšie preto je vôbec na takéto e-maily nereagovať vyhnúť sa akejkoľvek ďalšej komunikácii s odosielateľom „dobrých správ“.


Senior prišiel o tisícky eur

Denisa Bárdyová hovorí o konkrétnom prípade, kedy sa obeťou stal senior: "Takmer 80 - ročný pán dostal ešte koncom minulého roka email, v ktorom mu neznámy pisateľ oznámil výhru vysokej čiastky peňazí. Samozrejme musel splniť podmienku, zaplatiť poplatok za prevod v banke. Keď tak urobil prvý raz, dostal ďalšiu správu s výzvou, aby zaplatil ešte jeden poplatok, potom ďalší a ďalší. Dôverčivý senior prevody realizoval z pobočky banky na Slovensku na rôzne účty v zahraničí. Poukazované peniaze samozrejme neslúžili na úhradu poplatkov a  nedošlo k vyplateniu sľubovanej výhry. Senior prišiel počas troch mesiacov o viac ako 20 000 eur."

Obeťami sa môžu stať aj mladšie ročníky. Polícia preto radí čo robiť, aby ste sa nestali obeťou podvodu.

  • Buďte opatrní pri emailovej komunikácii na internete s neznámymi osobami, ktoré sa pod rôznymi zámienkami snažia vylákať od ľudí finančné prostriedky. V dnešnej dobe vám nikto nič zadarmo nedá.
  • Buďte obozretní pri akejkoľvek žiadosti o zaslanie finančných prostriedkov zo svojich účtov cudzím osobám, či už na účty v Slovenskej republike alebo v zahraničí. Už toto by vám malo byť minimálne podozrivé.
  • Dôležité. Rozprávajte o tom. V prípade pochybností sa najskôr poraďte so svojimi najbližšími príbuznými alebo inými osobami, ktorým dôverujete. Ak ste senior, povedzte o tom svojim deťom, najbližším susedom, starostovi, určite
  • vám niekto bude vedieť poradiť a ponúkne argumenty, aby vás odradil od posielania peňazí cudzím ľuďom. Môžete sa obrátiť aj na organizácie, ktoré poskytujú pomoc dôchodcom.
  • Oznámte to polícii. V takýchto prípadoch ale aj iných prípadoch, keď vznikne podozrenie z  trestného konania, je dôležité neváhať a obrátiť sa aj na políciu.
  • Posuňte tieto informácie ďalej. Ak poznáte vo svojom okolí seniora, pre ktorého by mohli byť tieto informácie užitočné, povedzte mu to. Aj vy takto môžete pomôcť polícii napĺňať heslo „pomáhať a chrániť“.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: