vodna nadrz nova bystrica Využili sme výnimočnú príležitosť a nazreli sme spolu s ďalšími zvedavými návštevníkmi do útrob priehradného múru v Novej Bystrici.

Pri príležitosti Svetového dňa vody Slovenský vodohospodársky podnik pripravil pre verejnosť dni otvorených dverí na viacerých vodných stavbách.

Nádrž Nová Bystrica slúži predovšetkým:

  • ako zdroj pitnej vody okresov Žilina a Čadca
  • na zadržanie povodňovej vlny z doliny a vysťahovaných obcí Harvelka a Riečnica.
  • na výrobu elektrickej energie.

Výstavba nádrže prebiehala v rokoch 1983 - 1989. Nádržou boli zaplavené 2 obce, Riečnica a Harvelka, ktorých obyvatelia boli vysťahovaní. Vodárenská nádrž je postavená na sútoku potokov Harvelka a Riečnica s prítokom Stanov potok a zatopila územie v rozlohe zhruba 181,4 hektára až 192 ha v maxime. Z týchto obcí sa v obci Riečnica zachovala jediná stavba a to pôvodný murovaný kostol, kde sa každoročne stretávajú bývalí obyvatelia tejto obce.

Hlavnými objektami vodárenskej nádrže sú:

  • samotná zemná priehrada,
  • injekčná chodba,
  • nádrž
  • združený funkčný objekt - veža

Hrádza je vybudovaná ako kamenistá so stredovým hlinitým tesniacim jadrom na dne údolia ktorá pokračuje injekčnou chodbou. Združený funkčný objekt pozostáva z odberného vežového objektu, ktorý obsahuje všetky technologické zariadenia slúžiace na prevádzku nádrže.
Dĺžka hrádze je 330m, šírka v korune hrádze je 8 m a šírka v päte hrádze je 230 m
Maximálne naplnenie priehrady vodou je 33 miliónov kubíkov vody.

priehrada nova bystrica jarNa hladine vody je ešte stále neroztopený ľad.


Z vonku môžeme vidieť aj tzv. lievik – teda šachtový prepad. Táto prepadová hrana sa nachádza vo výške 598,67 metra a jeho vonkajší priemer je 11,76 m, kde postupne prechádza do šachty o priemere 3,8 m.V spodnej časti sa mení na obdĺžnikový profil až do odpadovej štôlne. Táto štôlňa ústi do koryta rieky pod hrádzou. Nachádzajú sa tu aj dve dnové výpuste o priemere 1000mm a spolu majú kapacitu 39,0 m kubických za sekundu.
Pri povodňovom stave môže isť voda aj prepadovou šachtou. Momentálna hĺbka vody je 50 metrov pri veži.
Na otázku či sa to už niekedy stalo zaznela odpoveď, že áno. Stalo sa to zatiaľ len jeden krát počas povodní.

Nazreli sme aj do priehradného múru, kde sme vstúpili na ľavej strane hrádze do šikmej šachty po schodoch smerom dole. Zišli sme tak až na dno priehradného múru do tzv. injekčenej šachty. Odtiaľ sme smerovali k ďalej do vnútra hrádze, vlastne sme sa nachádzali už pod samotnou vodou. Nad nami sa v tejto chvíli nachádzalo do výšky cca 50 m vody.

privod vody priehrada

Prechádzali sme okolo potrubia, ktoré odvádza vodu z nádrže do úpravne, odkiaľ je distribuovaná ďalej do domácnosti. Na konci chodby sa nachádza ja malá vodná elektráreň. Sú tu umiestené dve turbíny. Jedna MVE I. s výkonom 40kW a druha MVE II. S inštalovaným výkonom 250kW. Vyrobená energia ide na vlastnú spotrebu, ostatná vyrobená energia ide do verejnej siete.
Za vodnou elektrárňou sa nachádza aj vstup do veže, kde sa kruhovým schodiskom dostanete do vežového objektu.

Výpust priehrady:



Čo sa týka okolia priehrady, je tu ochranné pásmo 1. stupňa, to znamená, že priestor okolo priehrady nieje určený na rekreačné ani iné využitie. Napriek tomu, že v priehrade sa nachádzajú ryby ako pstruh potočný, zubáč a ďalšie druhy, nie je tu povolený žiaden rybolov.
Ak sa predsa len rozhodnete, prejsť sa okolo priehrady cez zatopené obce či už po starej ceste alebo po cyklotrase ktorá tadiaľto vedie, správajte sa ohľaduplne k prírode a nezanechávajte okolo seba žiaden neporiadok.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.